Türkiye Altını AB’nin Gözdesi

Türkiye’deki madencilik sektörünü değerlendiren İntegral Menkul Değerler Analisti Güzem Yılmaz, altın rezervlerinin verimli şekilde üretilmesi ve işletilmesi halinde Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok altın üreten ülke olabileceğini söyledi.

22 Mart 2013 Cuma 11:38
Türkiye Altını AB’nin Gözdesi
STS A - Ülkemizdeki madencilik sektörünü değerlendiren İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı’ndan Analist Güzem Yılmaz, Türkiye’deki altın rezervlerinin verimli şekilde üretilmesi ve işletilmesi halinde Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok altın üreten ülke haline gelebileceğini söyledi.

Türkiye’nin halen ticareti yapılan 100’e yakın madenden 77'sine sahip olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Ülkemizdeki altın, gümüş ve bakır gibi birçok maden işlenerek ve hammadde ihtiyacında kullanılarak ekonomiye kazandırılmayı bekliyor. Bu noktada Türkiye’de madencilik sektörünü ele aldığımızda 2013 yılına iyi bir başlangıç yaptığını ve Türkiye ihracat rakamları analiz edildiğinde, madenciliğin ihracatımızı en fazla artıran üçüncü sektör olduğunu görüyoruz.

Sektörde Ocak ayı ihracat rakamları bir önceki yılla karşılaştırıldığında, yüzde 46 oranında artış göstererek 396 Milyon Dolarlık gelir sağladığı görülüyor” diye konuştu

Çin’e ihracat yüzde 124 arttı, Libya’ya ihracat rekor kırdı Sektörün en önemli ihracat pazarı olan Çin'e yapılan ihracatın geçtiğimiz yıla göre yüzde 124 artarak 222 Milyon Dolar olarak gerçekleştiğini kaydeden Yılmaz, “Çin toplam ihracattan yüzde 56 pay aldı. Öte yandan, Libya'da siyasi ortamın durulması sonrası ülkeye yaptığımız ihracat yüzde 829 ile rekor düzeyde artış gösterdi.

Çin ve Libya’dan sonra, madencilik sektöründe en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında Bulgaristan ve Romanya yer alıyor. Özellikle sanayi sektöründe yaygın bir kullanıma sahip olması nedeni ile hammadde arzında en çok talep gören ve bu yüzden ekonomik büyüme verilerini oldukça fazla etkileyen madencilik sektöründeki bu iyileşme Türkiye ekonomisine de önemli bir katkı sağlıyor” dedi. 2013’de 33 ton altın çıkarılacak Madencilik sektöründe öncü olan altın madenciliğinde ise 2000’li yılların başından beri üretilen altın miktarının özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde 150 tona yaklaştığının altını çizen Yılmaz, “2012 yılında yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde 29,5 ton altın çıkarılırken, 2013'te bu rakamın 33 tona ulaşması bekleniyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Ege bölgesinde yoğun olarak bulunan hazır altın yataklarında işletilebilir altın rezervi 700 ton.

Yapılan jeolojik ve jeofizik modellemeler sonucunda ise Türkiye’nin potansiyel altın rezervinin 6 bin 500 ton civarında olduğu tespit edildi. Bu rezervlerin verimli şekilde üretilmesi ve işletilmesi halinde ise Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok altın üreten ülke haline gelebilir” diye konuştu.

Yozgat umut vaat ediyor

İzmir, Balıkesir, Gümüşhane, Manisa ve Uşak’tan sonra son günlerde Yozgat Yenipazar’ın da zengin maden yatakları ile dikkatleri üzerine çektiğini belirten Yılmaz, “2011 yılında Yozgat’ta bulunan 24 milyon tonluk cevher üzerine, bu yıl o bölgedeki özel sektör tarafından kiralanan alanlarda bulunan madenlerin işletilerek ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar hız kazanmış durumda.

Yenipazar’da yapılan projede alınan numunelerde altın açısından zengin mineraller bulunduğu ve numunelerin test sonuçlarının ümit verici olduğu açıklandı.

2013 yılında gerçekleştirilen projenin meyvelerinin yeni mali dönemde toplanması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

İntegral Menkul Değerler hakkında:
Ulukartal Holding şirketleri arasında yer alan İntegral Menkul Değerler, yatırımcıların tasarruflarını doğru yönlendirmeleri için, sektördeki gelişmeleri yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan araştırmak, takip etmek ve mükemmel hizmet kalitesini, yüksek teknoloji ile yatırımcıların memnuniyetine sunma misyonuyla harekete etmektedir. İnovasyon teorisi ışığında, geçmişin bilgisiyle günümüzün bilgisini birleştirerek yeniyi, iyiyi ve daha iyiyi sunmak sürecinde, yatırımcı odaklı hizmet vermek, İntegral Menkul Değerler’in temel ilkesidir. Eğitimli ve tecrübeli insan kaynağı, teknolojik altyapısı, müşteri odaklı hizmet anlayışı İntegral Menkul Değerler’in sektöründeki önemli farklılıkları olarak öne çıkmaktadır. On binde 2 komisyon oranı ile müşterilerine çok hızlı emir iletim altyapısı sunmaktadır. İntegral Menkul Değerler müşterilerine hisse senedi işlemleri, açığa satış, kredili işlemler, VOB işlemleri, Forex işlemleri gibi hizmetler sunmaktadır.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv