Kostantıniyye Gazetesi İstanbul Dijital'de Yayında!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’un kent tarihi, sosyal-kültürel yaşamı, tarihi yapıları ve semtleri gibi konuları ele alan “Kostantıniyye Haberleri” gazetesini dijital olarak okurlar ve araştırmacılarla paylaşıyor.

14 Haziran 2017 Çarşamba 14:30
Kostantıniyye Gazetesi İstanbul Dijital'de Yayında!
1989-1993 dönemlerinde yayınlanan
" Kostantıniyye Gazetesi " 
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile dijital olarak yayında!


HAVADİSTÜRK - İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’un kent tarihi, sosyal-kültürel yaşamı, tarihi yapıları ve semtleri gibi konuları ele alan “Kostantıniyye Haberleri” gazetesini dijital olarak okurlar ve araştırmacılarla paylaşıyor.

“Kostantıniyye Haberleri” gazetesi kısa yayın hayatına rağmen aralarında Hulki Aktunç, Hilmi Yavuz, Orhan Duru, Nedim Gürsel gibi isimlerin de yer aldığı pek çok önemli edebiyatçı, gazeteci ve aydının yazılarına yer vererek bu alanda önemli bir boşluğu doldurmuştu. 1989 - 1993 tarihleri arasında yayınlanan “Kostantıniyye Haberleri”nde İstanbul - Bizans kültürleri, Osmanlı dönemi İstanbul'u, azınlıklar, şehir tarihi, mimari, Türk - İslâm sanatı gibi konuları ele alan çok değerli yazılar yer alıyor. Serinin tamamına İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesinden ulaşılıyor.

Yayın hayatı kısa süren aylık “Kostantıniyye Haberleri” Gazetesi, 21. sayısının ardından “Bizim Şehir” ismiyle devam etti. 48 gazeteden oluşan arşiv, Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Koleksiyonu’na gazeteci Cüneyt Ayral tarafından bağışlandı.

Gazetenin 1989 – 1993 yılları arasında yayınlanan toplam 48 sayısını kapsayan bu seriye İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesi üzerinden ulaşılabilir: http://www.iae.org.tr/kostantiniyye-gazetesi/

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Hakkında:
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 2007 yılından beri ürettiği projeleri destekleyecek sergiler için düzenlenmiş "Galeri"si, "Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları", "Osmanlı Araştırmaları" ve "Bizans Araştırmaları" bölümlerinin yanı sıra kamuya açık kütüphanesi ve Bilgi-Belge Merkezi'yle İstanbul'u uluslararası düzeyde temsil etmeyi amaçlayan ve çağdaş bilimsel ölçütlere titizlikle sahip çıkan bir araştırma kurumu. Enstitü, Mimar Guglielmo Semprini tarafından XIX. yüzyıl sonlarında Tepebaşı'nda inşa edilen tarihi bir yapıda hizmet veriyor.

Istanbul Araştırmaları Enstitüsü: http://www.iae.org.tr/
IAE Blog: http://blog.iae.org.tr/
Twitter: https://twitter.com/Ist_Arast_Enst
Facebook: https://www.facebook.com/IstanbulArastirmalariEnstitusu
YouTube: https://www.youtube.com/user/IstArastEnst
Flickr: https://www.flickr.com/photos/istarastenst/
Instagram https://www.instagram.com/istanbul_arastirmalari/ 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv