Sinemanın çılgın ve vefakar anneleri

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Anneler Günü öncesinde, çılgın, vefakar, güçlü ve kendine has karakterdeki annelerin yer aldığı ünlü filmlerden oluşan bir liste hazırladı.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 11:35
Sinemanın çılgın ve vefakar anneleri
Sinemia: Sinemanın Çılgın ve Vefakar Anneleri

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Anneler Günü öncesinde, çılgın, vefakar, güçlü ve kendine has karakterdeki annelerin yer aldığı ünlü filmlerden oluşan bir liste hazırladı. www.sinemia.com editörlerinin seçkisiyle hazırlanan listede Kara Kuğu’dan Selvi Boylum Al Yazmalım’a, Elveda Lenin’den Neşeli Günler’e sinema tarihinde yer etmiş pek çok film bulunuyor.

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Anneler Günü yaklaşırken, sinemadaki çılgın, vefakar, güçlü, dünya tatlısı ve bazen de ekşi anneleri anıyor. “İşte Aynı Benimkinin Halleri” Dedirten Sinemanın Çılgın Anneleri isimli listede yer alan bu filmler sayesinde Anneler Günü, sinemada her gün kutlanıyor!

Sahtekar (Changeling)
Clint Eastwood’un yönettiği, gerçek hikayelerden esinlenen filmde, Angelina Jolie çocuğunu kaybeden ve onu bulmak için her taşın altına bakmaya hazır bir anneyi canlandırıyor. Gergin atmosferli filmi izlerken, annenizin veya çocuğunuzun eline daha sıkı sarılacaksınız.

Korkuyorum Anne
Reha Erdem’in filminde, etrafları kadınlar ve anneleriyle çepeçevre olan Ali ve Keten’in sancılarını, korkularını izleriz. Onlar da doğal olarak kadınların bilgeliğine sığınırlar ve “Korkuyorum Anne” derler!

Kara Kuğu (Black Swan)
Natalie Portman’a Oscar kazandıran psikolojik gerilim türündeki filmde, genç ve yetenekli Nina’nın dans tutkusunun giderek tüm benliğini ele geçirişini izleriz. Bundaki en temel neden ise kendisi de eski bir balerin olan annesidir. Kendi olamadıklarını, çocukları olsun isteyen, annelere selam niteliğinde…

Tut Yüreğimden Anne
2018 Mart ayında vizyona giren filmde, Sibel hayatını otistik kızı Hazan, eşi Okan ve büyük oğlu Yaman’a adayan bir kadındır. Temelleri çatırdamakta olan ailesini bir arada tutmaya çalışan Sibel, uzun ve zorlu bir uğraş verecektir. Bol ağlamalı ancak umut ve sevgi dolu bir izlek vadediyor.

Çılgın Cuma (Freaky Friday)
İşkolik bir anne ve çok da iyi anlaşamadığı kızı bir gün için bedenleri değiştirirler ve çılgın bir cuma gününde birbirlerinin hayatına adapte olmak zorunda kalırlar. Jamie Lee Curtis ve Lindsay Lohan severler için kaçırılmayacak bir film.

Deniz Kızları (Mermaids)
Filmde, 60’ların Amerika’sında kasaba kasaba gezip yaşayacak yer arayan özgür ruhlu, güçlü bir anne ve bir o kadar nevi şahsına münhasır iki kız kardeşin hikayesi anlatılır. Aile içi çatışmalar, çevreden mahalle baskıları eksik olmazken, anne ve kızlarının birbirine duyduğu sevgi, güven herşeyi halleder. Çünkü aile olmak tam da böyle birşey…

Gelin
Hayatın tüm çilesini çekmiş, sıra kızlarına ve gelinlerine gelmiş gibi davranan, filmde henüz adını görünce eyvah eyvah diyerek esas kıza acıdığımız Aliye Rona, Gelin filminde de farklı değil. Yozgat’tan İstanbul’a göçen ailede, gelin Meryem de bir iş bulur. Bu durum ailedeki dengeleri karıştırır ancak bu filmde kendisi de anne olan gelin zincirlerini karar!

Selvi Boylum Al Yazmalım
Yalnızca bir sevgili değil, anne olan Asya’nın, oğlunun baba seçimini sahiplendiği film, ilk gençlik yıllarında farklı bir duyguyla izleniyor. Ancak, yaşlar ilerlediğinde, annelerin neden herşeyi bildiği daha net anlaşılıyor.

Elveda Lenin (Goodbye Lenin)
İnsan annesi için ne yapmaz ki! Onu korumak için gerekirse, bir dünya yaratır, özenle onun için her gün ayrı bir oyun sahneler. Doğu Almanya’da yaşayan Alex’in annesi komaya girer ve komada kaldığı 8 ayda, annesinin bildiği dünya değişir. Alex, annesi komadan uyandıktan sonra, onu yormamak için bu değişikliği saklamaya karar verir.

Neşeli Günler
Ekranda yüzünü gördüğümüzde dahi, içimizi aydınlatan Adile Naşit, bu filmde bir annenin olabileceği kadar güzel, anlayışlı, kaya gibi sağlam ve bir o kadar hassas. Komşu anneleri de unutmuyoruz elbette. Mürüvet Sim, her ne kadar bir ara Kazım Efendi’ye yürümüş olsa da kalbi temizdir.

Dizi Bonusu: Gilmore Girls
Yalnız başına çocuk büyüten ve bu işte iyi olan bir anne ve pek akıllı, üstelik sevimli kızının hikayesi birçoğumuzu yıllarca ekrana bağladı. Anne-kızın son derece seri ve birbirleriyle akıl yarıştırarak konuşmalarına her daim hoşgörü eşlik etti.

Dizi Bonusu: Çukur
Yalnızca çocuklarının değil, tüm mahallenin anası olan Sultan Koçovalı, çocuklarına, gelinlerine ve torunlarına karşı her daim tatlı-sert bir şekilde yaklaşıyor. Yani zorlamaktan, ders vermek için tehlike yaratmaktan çekinmeyen, genelde içinden seven bir karakter. Annelerin hunharca verdiği derslere iyi bir örnek olabilir...

Sinemia, sinema deneyimini iyileştirmek üzere kurulmuş bir teknoloji şirketidir. Aylık üyelik modeli sayesinde sinemaseverlerin sinema aşkını sınırsız ve özgürce yaşayabilmelerini sağlar. Sinemia Premium üyeleri, markanın lokasyon bazlı teknolojilerle banka kartı altyapısını entegre ederek oluşturduğu, Türkiye ve Avrupa’da ilk olan sistemi sayesinde, üyeliklerinin sürdüğü ay boyunca, bulundukları ülkedeki tüm sinema salonlarında sınırsız film izleyebilirler. Sinemaya gitme kararı aldıkları ilk andan, filmi izlemeye ve bunu başkalarıyla paylaşmak istedikleri ana kadar tüm sinema deneyimini Sinemia Mobil Uygulaması üzerinden planlayabilirler. Bu esnada çeşitli indirimler ve avantajlardan faydalanabilir, düzenlenen ön gösterim, sanatçı sohbetleri ve özel organizasyonlar ile üyelere sunulan özel, prestijli bir sosyal yaşam biçiminin parçası haline gelirler.

Sinemia, ilk yatırımını faaliyete geçtiği yıl olan 2015’te Aslanoba Capital’den almış, toplamda yerli ve yabancı yatırımcılarla toplam 5 tur el sıkışmıştır. Silikon Vadisi merkezli venture capital firması 500 Startups ve Revo Capital yatırımlarının ardından ABD pazarına açılmıştır. 6 aydan kısa süre içinde bu pazarda 1 milyon dolarlık gelir seviyesine ulaşmıştır.

Sinemia bugün Türkiye, ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya olmak üzere 5 ülkede hizmet vermekte ve kısa vadede yeni pazarlara açılmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Markanın İstanbul ve Los Angeles merkez ofislerinin dışında San Francisco, Toronto, Sydney ve Londra’da da ofisleri yer almaktadır. Sinemia ayrıca, yeni teknolojileri sinema dünyasının kullanımına sunma vizyonu çerçevesinde, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve blockchain gibi güncel teknolojiler üzerine projeler yürütmekte, bu teknolojileri sistemine entegre etmektedir. 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv