Sünger Bob ve Patrick Ava Çıkıyor!

Sünger Bob Kare Şort ve Patrick akvaryuma, denizanası tanklarının açılışını yapmak için geliyorlar.

22 Mart 2013 Cuma 10:03
Sünger Bob ve Patrick Ava Çıkıyor!
STS A - Bikini Kasabası’nda her gün aynı şeyleri yapmaktan sıkılan Sünger Bob ve Patrick iki günlüğüne dünyanın en büyük tematik akvaryumu, İstanbul Akvaryum’un konuğu olacaklar. Sünger Bob Kare Şort ve Patrick akvaryuma, denizanası tanklarının açılışını yapmak için geliyorlar. Amansız bir denizanası avcısı olan Sünger Bob, cumartesi günü saat 13.00’dan itibaren tüm çocukları İstanbul Akvaryum’a denizanalarını görmeye çağırıyor.

Sünger Bob ve Patrick açılış için sürpriz bir parti de hazırlıyorlar. Çılgın ikili konuklarını, birbirinden eğlenceli aktivitelerle, çok özel hediyelerle, danslı, şarkılı, balonlu, patlamış mısırlı ve daha birçok sürprizin hazırlandığı çılgın bir partiyle ağırlayacaklar. Denizanası tankları Türkiye’de bir akvaryumda denizanaları için yapılan ilk özel alan olma niteliğine sahip. İstanbul Akvaryum’daki Marmara alanında yer alan tanklar, denizanalarının dünyasını merak edenlerin uğrak yeri olacak.

Türkiye’nin en büyük su ve canlı kapasitesine sahip olan İstanbul Akvaryum her geçen gün canlı çeşitliliğini artırarak ziyaretçilerinin bu canlılar ile ilgili daha çok bilgi edinebilmesini sağlıyor. Temalandırma sistemi dünyada tek olan akvaryumda, 200 adet “Ay Denizanası” bundan böyle hayatlarını bu iki tankta sürdürecekler.

Ay Denizanaları (Moon jellyfish) Hakkında;
Geniş alanlarda yayılım gösterirler. Transparan (şeffaf) bir görünüme sahiptirler. Boyları 5-40 cm arasındadır. Boşaltım ve solunum için özelleşmiş orgaları bulunmaz. Beyinleri yoktur. Yüzme işlemi şemsiye ismi verilen organ aracılığı ile gerçekleştirilir. Küçük deniz canlıları ile beslenirler. Gelişmiş sindirim organları sayesinde karbonhidrat, yağ ve protein bazlı besinleri sindirebilmektedirler.
Artemia adı verilen küçük canlı yemler ile besleniyorlar. Bu canlılar nematosit hücrelerine sahiptirler. Bu hücreleri hem avlanma hem de korunma amaçlı kullanırlar. Deniz analarının tehlikeli olma ünleri de bu hücrelerden kaynaklanmaktadır.
Moon jellyfislerin bu hücreler sayesinde zehiri vardır ve bu zehir bir insana değdiğinde hissedilmeyecek hafifliktedir.
Moon jellfish’ler olabildiğince su yüzeyine yakın olmak ister. Bu yüzden kıyısal suların üst zonlarını tercih ederler. 365 metre derinliklere kadar yaşayabilir ancak tercih etmezler. Bazı kaynaklarda sıfırın altında 6 dereceye kadar canlılığını sürdürdüğü söylenmekte.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv