TRT 1 Şeb-i Arus Özel Yayınları

Türk - İslam medeniyetinin en önemli isimlerinden biri olan, insanları hoşgörüye ve kardeşliğe çağıran ünlü tasavvuf âlimi Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölüm yıldönümü TRT 1’in özel yayınları ile anılacak.

16 Aralık 2016 Cuma 14:24
TRT 1 Şeb-i Arus Özel Yayınları

TRT 1 Şeb-i Arus Özel Yayınları

Mevlana Celaleddin Rumi’nin Rabb’ine kavuşma gecesi olarak adlandırılan Şeb-i Arus, TRT 1 özel yayınları ile anılacak.

Basın Bülteni 16 Aralık 2016

Türk - İslam medeniyetinin en önemli isimlerinden biri olan, insanları hoşgörüye ve kardeşliğe çağıran ünlü tasavvuf âlimi Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölüm yıldönümü TRT 1’in özel yayınları ile anılacak.

Hayatı, kişiliği, eserleri, felsefesi ile dünyaya yön vermiş, hakkında birçok kitap yazılan, dünyanın her yerinde eserleri okunan Hz. Mevlana’nın Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırdığı Şeb-i Arus kapsamında “40 Göze Mevlana Celaleddin Rumi” Belgeseli ve “Mevlana Celaleddin Rumi Etnosenfonik Buluşma” gösterisi ekrana gelecek.

40 Göze Mevlana Celaleddin Rumi
Mevlana Celaleddin Rumi’nin Belh'de başlayıp Konya'dan yüzyıllar ötesine uzanan yolculuğunu konu edinen, felsefesini ve fikriyatını yansıtan “Kırk Göze” TRT 1 ekranında olacak.

Kendimden geçtim kendime geldim. Boyumdan geçtim, aşkın boyunu aldım. Tüm harflerden geçtim, Elif gibi tek kaldım...”

Gökhan Ateştürk’ün yönetmenliğini üstlendiği, Orhan Seyfi Güner’in yapımcılığını yaptığı “40 Göze”, Hz. Mevlana’nın ölüm yıldönümü olan 17 Aralık Cumartesi günü 17.45’ten itibaren TRT 1 ekranlarından izleyici ile buluşacak.

Fragman için TIKLAYINIZ…

Mevlana Celaleddin Rumi Etnosenfonik Buluşma
Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayatının sema gösterileri ve şiirler ile sahnelendiği “Mevlana Celaleddin Rumi Etnosenfonik Buluşma” gösterisi Şebi Arus kapsamında TRT 1’de yayınlanacak.

Orhan Şallıel’in yönetiminde 70 kişilik “İstanbul Senfonik Project” orkestrası ve korosu, 20 semazen, 7 neyzen, 2 kudüm, 1 tamburi, 1 kemençe üstadı, 1 duduk( nefesli bir saz), bas gitar, davul, 5 kişilik “Akatay Project” perküsyon ekibi, 6 kişilik dans ekibi, bağlaması ile İsmail Tunçbilek, kanunuyla Ayta Tunçbilek, Halil Neciboğlu yönetimindeki 4 kişilik hafız grubu, çağdaş seslerle DJ Murat Uncuoğlu, özel dans gösterisiyle Ziya Azazi, anlatıcı olarak sesiyle Ali Gül ve Mevlana rolüyle Yılmaz Erdoğan sahneye çıktığı gösteri, Mevlana’nın hayatını farklı bir bakış açısı ile sahneye taşıyor.

Senfoni orkestrası, polyfonik koro, tasavvuf sazları, dansçılar, solistlerin yanı sıra hafızların sesi ve dj müziği ile sahnelenen “Mevlana Celaleddin Rumi Etnosenfonik Buluşma” 17 Aralık Cumartesi akşamı saat 23.45’ten itibaren TRT 1 ekranında olacak.

havadistürk

Fragman için TIKLAYINIZ…
 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv