MEMLEKET KURTARANLAR

27 Kasım 2015, 14:21
MEMLEKET KURTARANLAR
Neslihan Yahşi
MEMLEKET KURTARANLAR

Duygusal yakınlık ikna sürecini çok olumlu etkileyen bir olgudur. İnsanları duygular aracılığıyla ikna etmek, mantıkla ikna etmekten daha kolaydır. Veriler, olgular, teoriler ve genel olarak mantık soğuk; duygular ise sıcak ve motive edicidir . Bu nedenle iknanın dili mantık değil, duygudur. Doğru duygular tetiklendiğinde mantıksal engeller aşılır ve ikna kolaylaşır. Aynı duyguları paylaşmak, en zor koşullarda bile insanları yakınlaştırır, zıtlıkları yumuşatır ve iknayı mümkün kılar.

Malesef umut oran da böyle bir yakınlıktan söz etmek mümkün değildir. Seçmeni motive edici duygu bağından ne yazık ki yoksundur.

Halktan uzak samimiyetsiz üst perdeden konuşan empati yoksunu bir vitrini var Sn Umut Oran’ın tabi ki; iç dünyasını bilmemiz mümkün değildir. Seçmenler de seçtikleri liderlerin iç dünyasını bilemezler kendilerine yansıyan davranışlara göre varsayımda bulunurlar. Yani dışarıya yansıyan önemlidir. Hep dediğimiz gibi algı gerçektir.

Bir de Umut Oran’ın dış görünüşünde maalesef ki kurumsal bir aidiyet de gözlemleyemiyoruz.. Hemen hemen bütün tv programlarına mavi kravatla çıkıyor bunun tesadüf olduğunu tabi ki düşünmüyorum fakat son katıldığı ‘’çalar saat’’ programında program sunucusu İsmail Küçükkaya ile aynı mavi renkte kravatla olması kendisinin lider gibi algılanmasına görüntü açısından bir engeldi. Malumunuz ki görüntü sesten daha hızlı ulaşır.

Bir lider en küçük detayları dahi, önceden olasılıklarıyla birlikte düşünmek ve kurgulamak zorundadır. Eğer böyle bir yeteneği yoksa zaten böyle yeteneğe sahip olamayan fakat kendini oldukça akıllı(!?) zanneden, kahve köşelerinde memleket kurtaran, parti kurtaran binlerce lider adayımız var.

Ben şahsım olarak (daha önce de Muharrem ince ile ilgili öngörülerim gibi ) Umut Oran’ın hüsrana uğrayacağını düşünüyorum. Hatta yanılıp şaşıp hedefine ulaşsa bile Chp nin ciddi şekilde oy oranının düşeceğini düşünüyorum.

Neslihan YAHŞİ
Algı Yönetimi ve İmaj Danışmanı

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv