OTİZM VE DOĞAL EĞİTİM !..

18 Ocak 2018, 08:25
OTİZM VE DOĞAL EĞİTİM !..
Otizmli birey sayısı dünyada son yıllarda çok hızlı artış gösteriyor.
Buna rağmen bilim dünyası henüz yaygın gelişimsel bozukluk olarak bilinen otizmi ortadan kaldıran kesin tedavi yöntemlerini geliştiremedi. Buna karşılık otizmli bireyler, dünyaya geldikten sonra geliştirilen ANLESS çok yönlü otizm eğitim programları gibi sistemlerin uygulanmasıyla ancak normal hayatla uyum kurabilmeleri sağlanabiliyor. Bu yüzden otizm eğitiminde, tıbbi tedavinin yanı sıra uygulanan ANLESS gibi doğal ve çok yönlü eğitim programları bugün için en etkili yöntemlerden sayılıyor.
Bireyin, iletişim kurmaması olarak tanımlanan otizmde,ANLESS programı peki nasıl uygulanıyor?
Otizmli bireylere doğal hayatın içinde akademik eğitim, davranış düzeltme, spor, sanat, beslenme, sosyalleşme, konuşma, duyu bütünleme ve aile terapisi gibi yapılar bir bütünlük içinde veriliyor. Doğal hayatın içinde, doğal ortamlarda verilen bu eğitim çok uzun zamana yayılarak bir yaşam biçimine dönüştürülüyor. Bu yüzden otizm tanısının, çok erken yaşlarda alınması ve vakit kaybetmeden bir taraftan tıbbi tedavinin diğer yandan ANLESS programının devam etmesi gerekiyor. Çünkü otizm tedavisi ve eğitiminde zaman çok önemli. Nitekim ANLESS programı da en fazla  7 yaşındaki bireylere uygulanabiliyor.  Program, ancak küçük yaşlardaki otizmli bireylerde başarılı sonuç verebiliyor. Ne yazık ki 7 yaş üzerindeki otizmli bireyler, bu doğal eğitim programında faydalanamıyorlar.
ANLESS çok yönlü otizm eğitim programının başarılı olabilmesi aynı zamanda ailelerin, doğal hayatın içinde sanat ve spor destekli verilen özel eğitim sistemini bilmeleri ile mümkün. Çünkü başarıya ulaşabilmek, ancak ailelerin de özel eğitim tekniklerini bilmeleriyle mümkün.

Hemen aklımıza şu soru gelebilir: Vakit kaybetmeden çözüm yolları arayabilmek için o halde otizmi nasıl bileceğiz?
Bunun için en başta OTİZMİN ne olduğu anlaşılmalı.  Otizm, genellikle 2 yaşında ortaya çıkar. Bu tip çocuklar, akranlarına göre öğrenme ve algılama da farklılık yaşarlar. Her otizmli çocuk aynı zamanda üstün zekalı demek değildir. Tam tersi çeşitli düzeylerde zaka geriliği olabildiği gibi belli alanlarda çok ileri düzeyde de olabilirler. Erkek çocuklarda, otizme rastlanma olasılığı kız çocuklarına göre biraz daha fazla. Otizm de acıya dayanma oranı yüksektir. Bazen de acı eşikleri çok düşüktür. Tehlike ve korku duygularını hissedemeyebilirler. Kullandıkları kelimeler ya çok sınırlıdır ya da ekolali yaparlar. (Duyduklarını tekrarlama ekolali) Bazı nesnelere karşı aşırı duyarlılık geliştirir ve bağlanırlar. O nesneler olmadığında ya da kaybolduğunda aşırı tepki gösterirler.  Ellerini çırparlar, kendi etraflarında dönerler, göz teması kurmazlar, bazı seslere aşırı reaksiyon gösterirler. Bazıları hayatları boyunca, hiç konuşmayabilir, kendilerine dokunulmasından hoşlanmazlar. Fakat bazıları da tam tersi kendileriyle duygusal bağ kurulmasına çok olumlu yanıt verirler. Bütün bu karmaşık ve komplike gelişim geriliği doktor kontrolünün yanı sıra  bütüncül özel eğitim sistemleriyle ancak  kontrol altına alınabilir.
Bu yüzden ANLESS çok yönlü otizm eğitim programında, çocukla birlikte ailenin de bu alanda ihtiyacını karşılayacak sistemler uygulanır. Çünkü otizmli bireylere, sadece özel eğitimle yaklaşmak kesin çözüm değil.  Neden mi? Çünkü sadece yoğun özel eğitim alan çocukların, akademik sisteme dayanan bu katı yapıdan dolayı emir / komutla hareket eden robotlara dönüşebildiklerine şahit oluyoruz. Bu da hayatın, doğal akışında gerçek dışı görünüyor. Özel eğitimdeki bu katı görünümü ortadan kaldırarak, tamamen doğal hayatın içinde doğal eğitim için ANLESS programı geliştirildi. Bunun içinde spor, bahçe terapi, sanat ve en önemlisi de doğru beslenme alışkanlıklarının bilinmesi gibi çok çeşitli yaşam atölyeleri kullanılıyor. Bu yüzden, otizmden değil geç kalmaktan korkmalıyız!..  

Herkese sağlıklı günler diliyoruz…


Sorularınız için: info@anless.com.tr 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv