BMW Group tasarım süreci.

BMW Group’ta tasarım süreci üst düzey bir etkinliktir. Geleceğin mobilitesine yönelik fikirler ve vizyon, net biçimde yapılandırılmış bir çatı altında gerçeğe dönüştürülmeden önce şirket tarafından bir bütün olarak ortaya konur.

22 Şubat 2013 Cuma 14:14
BMW Group tasarım süreci.

 BMW Group tasarım süreci.

BMW Group’ta tasarım süreci üst düzey bir etkinliktir. Geleceğin mobilitesine yönelik fikirler ve vizyon, net biçimde yapılandırılmış bir çatı altında gerçeğe dönüştürülmeden önce şirket tarafından bir bütün olarak ortaya konur. Bu amaçla Grup, tüm katkıda bulunanlar arasında olağanüstü bir işbirliği sağlamak amacıyla hayli önemli bir süreç oluşturmuştur. En son hedef cazibesini hiç kaybetmeyen, etkileyici ürünler yaratmaktır.

 

İlk tasarım düşüncesinden bitmiş modele kadar süreçler.

Yeni bir modelin gelişim süreci, üç evreye bölünen beş yıllık bir süreye yayılır. Şirketin yeni bir otomobil için tasarım geliştirmeyi gündeme almasıyla başlar. BMW Group Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk ve bir çok disiplinden yetişmiş ekibi, birlikte, tasarım sürecine dahil olacak herkes için bir bilgilendirme hazırlar. Bu kavramsal çerçeve tasarımcılar, geliştiriciler ve mühendislere yeni bir araç tasarlamaya yönelik mümkün olan en yaratıcı içeriği sağlar.

 

Aşama 1: Esaslar.

İlk proje aşamasının başlangıcında, kritik özellikler masaya yatırılır. Tasarımcılar bunlardan yola çıkarak yeni araç için ilk orantısal modelleri üretirler. Orantıların belirlenmesi tasarım sürecinin en önemli evrelerinden birini oluşturur. Her üründe olduğu gibi bir otomobilde de mükemmel orantılar estetik ve uyumun anahtarı olarak görülür. Tasarımcılar yeni aracın siluetini ve karakteristik çizgilerini oluşturarak işe başlarlar. İlk taslakların ardından, aracın 1:1 boyutta ve tüm teknik ve yapısal bileşenlerinin yer aldığı bir çeşit kılavuz harita olan paket plan üzerinde bant çizimlerini gerçekleştirirler. Tasarımcılar, temel orantısal çizgileri öne çıkartmak için paket üzerine esnek bant uygularlar. Bant çizim işleminin sonunda siluet ve dış hatlar, tamamlanmış aracın karakterini bu noktada ortaya koyar. Ardından tasarımcı ve CAD modelleyici arasındaki diyalog sonucunda yeni aracın 3 boyutlu orantısal bir modeli yaratılır.

 

Bu ilk aşamanın amacı, önerilen bir tasarımı etkileyen tüm unsurlar üzerinde karşılıklı olarak anlaşma sağlamaktır. Bu erken aşamada bile aks aralığı, bagaj bölmesi hacmi, motor yelpazesi, iç tasarım genişliği ve güvenlik koşulları gibi öğeler tasarım toplantısının değişmeyen kısmını oluştururlar. Bu noktada, tüm teknolojik yeniliklerin son kullanıcının işlevsel olarak mükemmel, amaca uygun ve görsel olarak çekici bulacağı bir şekilde uygulanması gerektiğinden, eksiksiz bir tasarım teknolojisi üzerinde fikir birliğine varılması önemlidir.

 

Aşama 2: Rekabet.

BMW Group Tasarım için şekillendirme sürecinde temel olan ve motor endüstrisinde bir benzeri olmayan bir özellik de şirket içinde gerçekleştirilen ve aracın iç ve dış tasarımı konusunda tasarımcıların birbirleriyle yarıştığı, rekabet oranı yüksek bir yarışmadır. Tüm Dış ve İç Tasarım ekipleri, ilgili tasarım sorumlusu liderliğinde farklı fikirlerini daha sonradan üç boyutlu kilden modellere dönüştürülecek taslaklar ve sanal sunumlar aracılığıyla geliştirirler. Üzerinde anlaşılan orantılara bağlı kalınarak, her bir özel kavrama ait farklı bir tasarım dili ortaya çıkar. Görev, üst düzeyde estetik orantılara ve yüzeylere sahip, yenilikçi tasarım taslakları yaratmaktır.

 

Kil modeller üzerinde çalışmak zaman alan maliyetli bir iştir. Yalnızca az sayıda otomobil üreticisi 1:1 boyutta, tasarımcılar tarafından kullanılan özel tipte bir kilden yapılan modellere önem verir ve bu modelleri aslına uygun detaylarla işler. Modelin Titanyum Gümüşü Metalik boyaya benzer bir özel folyo ile kaplanması, her modelin hatlarının, yüzeylerinin ve orantılarının çeşitli ışık koşullarında gerçekçi olarak değerlendirilmesini sağlar. Arzu edilen tüm modifikasyonlar 1:1 boyuttaki model üzerinde çabucak uygulanabileceğinden ve gerçekçi olarak görselleştirilebileceğinden, kil modeller tasarımda sürekli bir geliştirme çalışmasına izin verirler.

 

Bu aşamada kil modellerin sayısı Yönetim Kurulu’nun verdiği kararlara göre kademe kademe azaltılır. Sürecin bir parçası olarak, tasarımcıların yeni modelin dış ve iç tasarımının mükemmel görünümü konusunda akıllarında olan biçim son şeklini alır. Hangi tasarımın uygulanacağı konusundaki en son karar, iki yarışmacı arasındaki son karşılaşmada, planlanan üretim başlangıcından yaklaşık üç yıl önce verilir. Bir tasarımcı, özellikle de çok genç bir tasarımcı için bu özel an, tasarımının yarışmayı kazanması durumunda gerçeğe dönüşecek olması anlamına gelir.

 

Aşama 3: Detay çalışması.

En son tasarım önerisi Yönetim Kurulu tarafından seçildikten sonra, seri üretim geliştirme sürecinde son derece önemli bir yer tutan hassas detay çalışmasına sıra gelir. Bu aşamada BMW Group Tasarım, görevi tüm dış ve iç tasarım elemanlarını mükemmel tasarım nesnelerine dönüştürmek üzere ince ayarlamalar gerçekleştirecek özel bir Detay Tasarım ekibi oluşturmuştur.

 

Tasarımcılar, mühendisler ve üretim uzmanları arasında çok yakın bir işbirliği içerisinde, her bir detayın milimetrenin yüzde biri kadar hassas bir biçimde belirlenmesine yönelik çalışmalar, bu aşamanın bir parçasını oluşturur. Böylece BMW Group, her ürününün yüzey kalitesinden mikro seviyeye kadar iddia ettiği kaliteye ulaşmasını sağlar. İşte o zaman insan eliyle mükemmelleştirilen bir heykel, makineler tarafından üretilebilecek bir ürüne dönüşmüş olur. Bir CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) süreciyle, lazer tarama işlemi modeli üç boyutlu bir fizibilite modeline, yani ilerideki tüm gelişmeler için teknik referans oluşturacak bir modele dönüştürür. Bununla paralel olarak, geliştirme sürecinde verimliliği optimize edecek ve uygulama sırasında hassasiyeti sağlayacak çeşitli sanal teknolojiler özel olarak devreye sokulur.

 

Bu aşamada tasarımcılar, dikkatlerini son kullanıcının aracı kullanırken yaşayacağı deneyime ve aracın uzun yıllar sonra bile çekiciliğinden bir şey kaybetmemesini sağlayacak öğelere verirler. Fakat kavram sürecinden yarışma ve detay çalışma safhasına kadar, estetik, dinamizm, hassasiyet ve mükemmeliyet tutkusu tasarımın üç aşamasında da görülür. Sonuç ayırt edici, özgün ve marka karakterini öne çıkaran bir otomobildir.

 

“Tasarım sürecinde ekibimden en yüksek düzeyde yaratıcılığı elde etmeyi hedeflerim. Bu nedenle görevlendirme toplantılarını olabildiğince açık tutarım. Her bir tasarımcı, markaya veya ilgili projeye kendi bakış açısını sözcükler ya da resimlerle anlatmak üzere davet edilir. Benim işim de birçok fikir ve öneri arasından en iyisini seçmektir. Benim için bu, tüm tasarım sürecinin en heyecan verici anlarından biridir.” Adrian van Hooydonk, BMW Group Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı.

Anahtar Kelimeler: BMW GroupTasarım

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv