PADİŞAHLAR VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ

01 Temmuz 2018, 14:59
PADİŞAHLAR VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ
PADİŞAHLAR VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ

Padişah denilince bizlerin aklına eminim hemen savaşlar, kılıçlar, anlaşmalar ve hanımları gelir.. Unutuyoruz onlarında aslında bunların dışında bir meşkalelerin olduğunu, hobilerinin yahut korkularının.. Bu yazımızda hepsinin olmasa da birkaç padişahımızın bilinmeyen yönlerini birlikte öğreneceğiz.

OSMAN GAZİ
ile başlayalım sözümüze.
Ayakta dururken elleri dizlerini geçen padişah, bacaklarının kısa yada ellerinin normalden uzun olduğunu anlıyoruz ki bu vucüt yapısı Halife Abdülmecit’e kadar 600 küsur yıl boyunca süregelmiştir.
Garibanları sevindirmek için bir giydiğini bir daha giymezdi şöyle ki birisi üzerine dikkatlice baksa hemen üzerindekini verirdi.
Pehlivanlık yaptığı ve iyi bir silahşor olduğunu yazar bazı kaynaklar.

ORHAN GAZİ
36 yıl süre ile en uzun hükümdarlık yapan sultandır. Hiçbir şehirde bir aydan fazla durmayan padişah, yüz kadar kaleye hakim olması ve çoğu zamanını bu kaleleri dolaşması ile bilinir.
Mevlana hazretlerine olan hürmetinden başında sarık ile gezerdi ayrıca Salı ve Perşembe günlerinin oruçlu geçirdiği söylenir.

MURAD HÜDAVENDİGAR
Batı kaynaklarında, yorulmak bilmeyen bir avcı, doğruluğun simgesi ve kibar bir şövalye olarak öne çıkar. Özel bir kütüphanesi olduğunu bildiğimiz ilk Osmanlı padişahıdır. ‘Hünkar’ ve ‘Hüdavendigar’ unvanlarının almasına sebep olan; Hz Mevlana’ya karşı duyduğu aşırı sevgisinden ileri geldiği söylenir.
İslâm hükümdarlarının zaferden sonra, savaş meydanını gezmeleri bir an’ane haline gelmiş idi. Bu geleneğe uyan Murad Hüdavendigâr da, zaferden sonra, has hademeleri ile savaş sahasını dolaşmaya çıktı. Ölüler arasında bulunan, Sırp kralının damadı Miloş Obiliç, müslüman olacağını ve padişaha gizli bir sözü bulunduğunu söyleyerek izin istedi, padişahın müsaade etmesi üzerine de yaklaşıp, yeninde saklamış olduğu hançeri ile Sultan Murad’ı kalbinden yaraladı. Atından aşağı düşen Murad Hüdavendigâr, bir süre sonra şehid oldu. Uğradığı suikastle şehit olan tek Osmanlı padişahıdır

YILDIRIM BAYEZIT
Bayezıt bir senede Sinop’tan Eflak’a geçip, bir yılda yıldırım gibi yedi kere yetiştiği için Emir Sultan Bursa’da ‘Beyazıd’ım sen Yıldırım oldun’ demiş ve adı Yıldırım Bayezıt olarak kalmıştır.
Tarihçiler, sultanın ata binmekteki maharetlerini, avcılığını ve pehlivanlığını öve öve bitiremezler.
Timur’a esir düşen sultan; yüzüğünün kaşındaki zehiri içerek intihar ettiği söylense de aslında o kahrından ölmüştür.

FATİH SULTAN MEHMET
Venedikli Zorzi Dolfin’e göre az güzel, çalışkan, zeki, cömert, amacına ulaşmakta inatçı, hergün mutlaka kitap okuyan, Roma tarihini, papaların hayatını, Heredot’un tarihini ve daha pek çok tarih kitabını okutup dinleyen, araştırmalar yapan eşsiz bir insandır.
En önemli hobisi haritacılıktır ve tutku derecesindedir.
Arapça, farsça, yunanca, Latince ve İbranice dillerini iyi biliyordu. ( Henüz 19 yaşında iken)
Yemeklerini yalnız yiyen padişah bu adeti saraya getiren ilk kişidir.

YAVUZ SULTAN SELİM
Tarih ilmine olan özel ilgisi benim bu sultana olan sevgimi arttırır her daim. Osmanlı padişahları içerisinde çok okumaktan dolayı gözlerinin bozulduğu ve bu yüzden mercek kullandığını bildiğimiz ilk Osmanlı padişahıdır.
Hobisi kuyumculuktur. İyi yay yapmayı, ok atmayı çocuk yaşta denecek yaşlarda öğrenmişti. Aynı zamanda iyi bir koleksiyonerdi. Topkapı sarayındaki çini koleksiyonundan çok önemli bir kısmı ona aittir.
‘ İki şerefli şehrin ( Mekke ve Medine) Hakimi’ unvanını kabul etmeyip ‘ Hakim’ yerine ‘Hadim’ yani Hizmetkar denilmesini istemiştir.
Tarihçiler O ‘nun Mevlevi olduğunu yazar.

3. MURAD
İlginç özelliklerinden birisi ağzından HAYIR sözünün nadiren çıkmasıdır.
Toplamda 49 çocuğu doğmuş ve hiçbirisi yaşamamıştır.
Yılın yedi mübarek gecesi olan Regaip, Mevlid, Miraç, Kadir, Berat, Ramazan ve Kurban bayramlarında camilerde kandil yakılması uygulaması onun emriyle başlamıştır.
1. AHMET
Hayatı neredeyse 14 rakamı üzerinde kurulmuştur. 14 yaşında tahta çıkmış, 14. Osmanlı padişahı olmuş ve 14 yıl padişahlık yapmıştır. Öldüğünde ise 28 yaşındaydı.

Tahta çıktıktan sonra sünnet olan ilk Osmanlı padişahıdır.

Selam ve Dua ile

Şennur Beyse

 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv