PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞA

08 Kasım 2017, 23:09
PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞA
PLEVNE KAHRAMANI
GAZİ OSMAN PAŞA


Birçok büyük şehrin bazı ilçelerinde Gaziosmanpaşa ismi geçiyor. Yahut birçok lisede ve diğer okullarda..cadde ve sokaklarda.. peki hiç düşündük mü acaba kimdir Gazi Osman Paşa?

Tarihimizin her sayfasına altın harflerle yazılan nice kahramanlar vardır. Bu yazımızda, düşman komutanlarının bile önünde saygıyla eğildiği Gazi Osman Paşa’ya yer vereceğiz.

Osman paşa, Doksanüç Harbi diye meşhur olan Osmanlı-Rus (1877-1878) plevne cephesinin ünlü komutanıdır. 1832 tarihinde Tokat’da doğdu. Sırasıyla Askeri rüştiye, kuleli askeri lisesi, harbiye ve harp akademisini bitirdi.

Gazi Osman Paşa’yı bütün dünyaya tanıtan olay Osmanlı-Rus habindeki kahramanlık, gayret ve savunmasıdır. Bu savaşta plevne cephesindeki savunması ile dünya tarihinde yeni ilkeler getirdi.

Rus harbi başladığı zaman Gazi Osman Paşa kuvvetleri ile Vidin’de bulunuyordu. Tunaboyu orduları kumandanlığına Serdar-ı Ekrem Abdülkerim Paşa tayin olundu. Türk ordusu 186,000 kişiden oluşuyordu. Rusların Tuna’yı aşıp Bulgaristan’ı işgal etmeleri üzerine Vidin’de bulunan Osman Paşa, Plevne’yi Ruslardan önce almak için kuvvetleriyle yaya olarak hareket etti.

Dünyada benzerine az rastlanır bir hızla Plevne’ye gitti. Anadolu’nun Tokatlı koca Türkü, dünya tarihinde ilk defa omak üzere olan, Plevne’nin etrafına boy siperleri açtırdı. Topçularını ve kuvvetlerini yerin altına aldı. Rusların ilk saldırısına karşı gelen Osman paşa başarılı oldu, ikinci saldırılarında ise ruslar bertaraf edildi. Ruslar geri çekildiler ve Romen ordusundan yardım istediler. Rus çarı’nın Romanya prensine çektiği telgrafta şöyle diyordu. ‘’ imdadımıza gel! İstediğin gibi, istediğin yerden, dilediğin şartlarda Tuna’ya geç. Türkler bizi mahvediyorlar! Hıristiyanlık davasını kaybetmek üzeredir!’’ bu yardım talebi üzerine 50.000 kişilik ordu ile Ruslara destek verdiler. Rus Romen birleşik ordusu 11 eylülde Plevne’ye doğru tekrar taarruza geçti. On iki saat süren büyük Rus taaruzu, düşmanın kesin mağlubiyeti ile sonuçlandı ve Gazi Osman Paşa üçüncü Plevne savaşını da kazanmış oldu. Ve Gazi unvanını aldı.

Zaman geçtikçe Plevne’de açlık başladı. Kadınlar çocuklar açlıktan ölüyorlardı. Cephanenin de bitmek üzere olmasına rağmen kahramanlığı karakterine yazmış olan Türk oğlu Türk, kuzeyden akan Rus seline iman dolu göğsünü geriyor, vatanseverliğin destanını yazıyordu. Plevne’de bu kanlı savaşlar olurken, İstanbul’dan gazilere bir türlü yardım gelemiyor, diğer taraftan cihanda bir tek el Türk’e uzamıyordu. Koca bir çarlığa karşı tek başına Osman Paşa ne yapabilirdi! Nihayet Gazi Paşa kuşatmayı yarıp dışarı çıkmaya karar verdi. Türk ordusu peşinde yaşlı,kadın ve çocuklarla birlike Plevne’den çıktılar. Fakat Bulgar casusları bu harekatı Ruslara haber verdiler. Bu kadar kalabalık bir ordunun kuşatmayı yarması zorlaştıysa da Osmanlı askerleri var güçleri ile kahramanca savaşarak başardı. Fakar Ruslar asker ve silah çokluğunun yanında ayrıca takviye alıyordu. Bu çıkış harekatı sırasında Osman Paşa’nın atı isabet alarak öldü ve kendisi de bacağından yara aldı. Açlık, hastalık, yardımın birtürlü gelememesi ve hertürlü fedarlığı gösteren askerlerinin harcanmaması düşünceleri Plevne’yi teslime mecbur etti. Rus generali tarafından esir alındı. Sonrasında Rus Başkumandanı Nikola askeri tören yaptırarak askerlik ve esirlik kurallarına aykırı olmasına rağmen, Osman Paşa’nın kılıcını iade etti. Nikola, Osman Paşa’ya : ‘’şu anda yeryüzünde bu kılıcı şerefle taşımaya hakkı olan tek insan sizsiniz’’ demekten kendini alamadı. Kendisi çar tarafından da tebrik edildi.

Gazi Osman Paşa bir süre sonra Sultan 2. Abdülhamid Han’ın girişimleri sonucunda Rusya’dan İstanbul’a gelişte halk tarafından büyük sevgi ile karşılandı. Sultan Abdülhamid Han gözyaşları içinde alnından öptü ve kendisine ‘’ sen benim yüzümü bu dünyada ak ettiğin gibi, Allah da yüzünü iki cihanda ak etsin.’’ Diye dua etti. Abdülhamid Han tarafından saray mareşeliğine getirildi ve ölünceye kadar bu görevde kaldı. 1900’de 68 yaşında vefat etti. Kabri fatih camii avlusundadır. Gazi Osman Paşa, kahramanlığı, samimi Müslümanlığı, temiz ahlakı ve devlete olan bağlılığı ile günümüze kadar sevgi ile anılmıştır. Adına yazılan Gazi Osman Paşa marşını yazmadan evvel, bu büyük kahramana ALLAH’tan rahmet diliyorum.
Allah ondan razı olsun.

Tuna Nehri akmam diyor, Etrâfımı yıkmam diyor, Şânı büyük Osman Paşa, Plevne’den çıkmam diyor. Karadeniz akmam dedi. Ben Tuna’ya bakmam dedi. Yüz bin Moskof gelmiş olsa, Osman Paşa korkmam dedi. Kılıcını vurdu taşa, Taş yarıldı baştan başa, Şânı büyük Osman Paşa, Askerinle binler yaşa. Düşman Tuna’yı atladı, Karakolları yokladı. Osman Paşanın emrinde, Beş bin top birden patladı.

Selam ve Dua ile

Şennur Beyse

 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv