Tarihçi Yazar Orhan Sakin İle Söyleştik!

Osmanlı Devleti’nin başında 4.Murat, Sultan İbrahim ile yedi yaşındaki çocuk padişah; haremde, Kösem Sultan, Hatice Turhan Sultan gibi güçlü kadınlar, tarikatlar, ulema, yeniçeri ağaları ile güçlü esnafların hüküm sürdüğü kısa ve siyasi sonuçları çok ağır olan bir dönemi Tarihçi Yazar Orhan Sakin, “Sarayda Üç Uzun Yıl” kitabında topladı.

23 Aralık 2016 Cuma 15:57
 Tarihçi Yazar Orhan Sakin İle Söyleştik!
PADİŞAHI KATLETMEK İÇİN FETVA !

Gazeteci yazar Nurten ERTUL son dönemde tarihin saklı kalmış sırlarına ışık tutacak kitabıyla ses getiren Tarihçi yazar Orhan SAKİN ile söyleşi yaptı. Keyifle okuyacak,bilgi kütüphanenizi zenginleştireceksiniz.

Osmanlının kısa zaman dilimine sığdırdığı birbirinden korkunç ve baş döndürücü olaylar zincirini tarihçi yazar Orhan Sakin “Sarayda Üç Uzun Yıl” adlı eserinde toparladı. 17.yüzyılın 1644 ile 1651 tarihleri, bütün dünyada aynı anda tek el tarafından yönetilen ayaklanmaların, savaşların, iç kargaşaların, saray cinayetlerinin, dinde reform hareketlerinin yaşandığı bir dönem olarak öne çıkıyor. Tarihçi yazar, Orhan Sakin’le, Osmanlının 1648 ile 1651 gibi bir zaman sürecine sığdırdığı birbirinden kanlı ve korkunç olaylar zincirini konuştuk. Hatta aynı dönem Osmanlı’da birbirinin peşi sıra padişahların, valide sultanların, ulemanın, sadrazamların, paşaların katli için Şeyhülislamdan çok sık fetvaların alındığı bir dönem. Sadece Osmanlı’da değil, İngiltere ile Fransa saraylarında da kraliyet için ölüm çanlarının, sürgünlerin, isyanların, iç savaşların eksik olmadığı bir dönem. Kan donduran olaylar, sadece padişahın öldürülerek, yerine yedi yaşındaki çocuğunun geçirilmesiyle sınırlı değil. Bu kısa döneme bir de Valide Sultan Kösem’in dairesinin rakibesi aynı zamanda gelini, Hatice Turhan Sultan’ın ekibi tarafından basılması ardından da hunharca öldürülmesi. Şimdi lafı fazla uzatmadan, Osmanlı ile Avrupa için çok önemli sonuçlar doğuran kan ve gözyaşı üzerine kurulu bu kısa dönemde gezmeye ne dersiniz?
<<< SÖYLEŞİYİ OKUMAK İÇİN TIKLA >>>
 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv