Bahar depresyonuna dikkat!

Bahar yüzünü gösterdi, yaz aylarının yaklaştığının sinyallerini verdi. Ama kimileri için özellikle bugünler yorgun ve mutsuz geçiyor. Eğer kolunuzu kaldıracak enerjiyi bulamıyor, uykusuzluk yaşıyor ve kendinizi çok mutsuz hissediyorsanız dikkat edin.

29 Mart 2013 Cuma 09:46
Bahar depresyonuna dikkat!

STS A  - Eğer kolunuzu kaldıracak enerjiyi bulamıyor, uykusuzluk yaşıyor ve kendinizi çok mutsuz hissediyorsanız dikkat edin. Çünkü bahar depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz. Liv Hospital'dan Uzman Klinik Psikolog İrem Can Esenkaya bahar depresyonunu ve nasıl atlatılacağını anlattı.

Bahar depresyonu nedir? Bahar mevsimi nasıl bir etki yapıyor?
Bahar depresyonu, baharda başlayan ve her sene aynı zamanlarda görülen bir depresif duygu durumudur. Bu duruma bahar depresyonu denilmesinin sebebi hep aynı mevsimde tekrar etmesidir. Bahar mevsimi insanların zihninde hep olumlu olaylarla eşleşmiştir. Fakat bahar depresyonu yaşayan kişi yaşadığı olaylar olumlu olsa dahi kendini depresif hissedebilir. Bahar depresyonunun belirtileri nelerdir? Kaygılı ve endişeli olmak, uyku bozuklukları, asabilik, telaşlı olmak, kilo kaybı, iştah kapanması veya açılması ve artan cinsel istek bahar semptomlarının arasında sayılabilir. Bu semptomlara önceden zevk alınan aktivitelerden zevk almama ve işlevsellikte düşüş de eklenebilir. Bahar depresyonu yaşayan kişi, okula ya da işe gitmekte sıkıntı yaşayabilir.

Bahar depresyonu ciddiye alınmalı mı?
Kişi ne zaman uzmana başvurmalı? Kaygılı ve endişeli olma durumu, uyku bozuklukları, asabilik, telaşlı olma gibi semptomlar iki haftadan fazla sürdüğü takdirde, bir uzmanla görüşmek, bu sıkıntıları yaşayan kişi için koruyucu olacaktır. Çünkü araştırmalar bize depresyonun tedavi edilmediği takdirde tekrarlama şansının arttığını göstermektedir. Bununla beraber, yaşadığınız sıkıntıların başka bir psikiyatrik hastalığın habercisi olup olmadığını öğrenmek de önemlidir. Özellikle ailede psikiyatrik rahatsızlığı olan başka akrabalar varsa daha dikkatli olunmalıdır.

Ciddiye alınmalı mı?
Kesinlikle. Çünkü yaşanan bahar depresyonu, psikolojik bir sebepten kaynaklanabileceği gibi, tiroid hormonları düzensizliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Sebepler arasında bir ayırıcı tanı yapmak için de işinin ehli bir uzmandan yardım almak önemlidir.
Bahar yorgunluğunu yenmek için öneriler
• Günün uzamamasından ve güneşin daha erken doğmasından faydalanıp erken kalkın. Uyku hijyeninizi korumaya, yani her gün aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin.
• Güne taze besinlerle başladığınız bir kahvaltı şekeri dengelediği için ani ruh hali değişimlerini engelleyecektir.
• Daha aktif olun. Günde 30-4- dakika egzersize ayırın. Bunu yapamadığınız zamanlarda, otobüse 2 durak sonra binip, 2 durak erken inmek, bakkala markete giderken arabaya binmek yerine yürümeyi tercih etmek gibi küçük günlük aktivitelerden faydalanın.
• Paketli gıdalar yerine taze sebze, meyve tüketimine özen gösterin.
• Bahar mevsimi hep olumlu yaşam olayları ile eşleştirilir. Fakat bahar ayları da hayatımızın diğer ayları gibi hem olumlu hem olumsuz olayları beraber yaşayacağımız bir ay olacaktır. Bir olumsuzluk ile karşılaştığınızda “baharda herkes mutluyken bile bana böyle oldu” demek yerine, “hayatımda bir sürü olumlu ve olumsuz olay oldu, hepsi gibi bu da geçecek” düşüncesi, size olaylar karşısında kontrolde olma hissi sağlar ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Liv Hospital Hakkında
Liv Hospital, adını ‘Leading International Vision’ (Uluslararası Vizyonda Lider) prensibinin baş harflerinden aldı. İngilizce ‘hayat’ (live) kelimesi var olma nedeninin en önemli simgesi oldu. Liv Hospital, insanların sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Hasta odaklı hizmet anlayışı, seçkin hekim kadrosu, ileri teknoloji altyapısıyla dünya standartlarında tanı ve tedavi olanakları sunan Liv Hospital, ilk hastanesinin kapılarını Ocak 2013’de İstanbul’da açtı. Ulus’ta 30 bin metrekare kapalı alanda 150 yatak, 8 ameliyathane, 48 klinik ile hizmet veren hastanenin diğer şubeleri Ankara Çankaya ve İstanbul Bahçeşehir’de faaliyete girecek

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv