Diyabet Mucitleri için Geri Sayım Başladı

Diyabet alanında geliştirdiği çözüm ve tedavi yöntemleri ile lider konumda olan Sanofi, üniversite öğrencileri arasında düzenlenen ‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ adlı proje yarışmasının bu yıl ikincisini yapıyor. Diyabetli hastaların günlük hayatlarını kolaylaştıracak fikirler üretilmesi amacıyla başlatılan yarışmanın ikincisine toplam 199 başvuru yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden yapılan başvurulardan ilk 20’ye giren projeler 21 Ekim’de belirlenecek, dereceye girenler ise 12 Kasım’da açıklanacak. Dereceye giren genç mucitlere toplam 60 bin TL’lik para ödülü verilecek.

19 Eylül 2015 Cumartesi 10:54
Diyabet Mucitleri için Geri Sayım Başladı
‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’

Havadis Türk - Diyabet alanında öncü çözüm ve tedavi yöntemleri geliştiren Sanofi, yeni ve etkili tedavi yöntemlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de diyabet konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sanofi, diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla geçtiğimiz yıl ‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ proje yarışmasını hayata geçirmişti. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya, Tıp Fakültesi, Beslenme ve Mühendislik bölümleri yanı sıra, Psikoloji, Sosyoloji, Sinema ve TV ve Mimarlık gibi farklı birçok bölümden toplam 199 başvuru yapıldı. Yarışmaya bu yıl en çok başvuru İstanbul, Ankara ve Sivas’tan yapıldı. İlk 20 finalistin 21 Ekim tarihinde belirleneceği projede dereceye girenler 12 Kasım’da açıklanacak ve dereceye girenlere toplam 60 bin TL’lik para ödülü verilecek.

Diyabet dünyada 387 milyon[1], Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon[2,3] kişiyi etkiliyor

Kontrol altına alınmadığında körlük, böbrek yetmezliği, diyabetik ayak, kalp hastalığı ve inme gibi ciddi sorunlara yol açabilen diyabet hastalığı, 2015 yılı itibariyle dünya çapında387 milyon kisiyi[1], Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon[2,3] kişiyi etkiliyor.Önlem alınmadığında yaşam süresini 5 ila 10[4] yıl kısaltan diyabetin tedavisinde yenilikçi çözüm ve tedavi yöntemleri sunan Sanofi, diyabete bağlı komplikasyonlara karşı kampanyaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de diyabet konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Sanofi’nin bu yıl ikincisini yürüttüğü ‘‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’’ adlı proje yarışması sayesinde diyabetli hastaların yaşam kalitesini yükseltecek fikirlerin ortaya çıkması hedefleniyor. Proje yarışmasında öne çıkan projeler şeker ölçüm yöntemi yerine alternatif pratik cihazlar, teknoloji ve modaya uygun insülin saklama kapları, tedavi sürecinin çocuklar için eğlenceli bir hale gelmesi için sevimli figürlü diyabet cihazları-eğitici interaktif oyunlar, sağlıklı beslenmeye yönelik otomatlar, diyabet kafeleri ve yaşlı hastalara özel destek cihazlar olarak sıralanıyor.

Jüri, projeleri ‘Ürün’ ve ‘Servis’ olmak üzere iki kategoride değerlendirecek


Projeler ürün ve servis projeleri olarak 2 ana kategoride değerlendirilecek. Türkiye genelindeki üniversite öğrencilerinden gelecek olan projeleri değerlendirecek jüri üyeleri arasında, Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Diyabetle Yaşam Derneği Başkanı Emine Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aybek Korugan, Marmara Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mitat Uysal, Ulusal Beslenme Platformu 2. Başkanı Prof. Dr. Mehmet Pala ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve gazeteci Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan yer alıyor.

Sanofi Hakkında
Dünyanın önde gelen ilaç şirketleri arasında yer alan Sanofi Grubu, diyabet çözümleri, aşılar, yenilikçi ilaçlar, tüketici sağlığı, gelişen pazarlar, nadir görülen hastalıklara yönelik biyoteknolojik ürünler ve hayvan sağlığı alanlarında, olmak üzere dünya nüfusunun potansiyel sağlık ihtiyaçlarına cevap vermek için çalışmaktadır. Sanofi, Paris (EURONEXT: SAN) ve New York (NYSE: SNY) borsalarında işlem görmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.sanofi.com.tr

References:
[1:] IDF Diabetes Atlas, 6th edition, 2014 revision
[2]: TUIK 2014
[3]: TURDEP II Çalışması, Satman İ, et al. EurJ Epidemiol. 2013 Feb;28(2):169-80
[4 ]: ”Türkiye'de ve Dünyada Diyabet", TJEM, 2012; 16: Suppl.1, 1-56

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv