Dyt. Gizem Keservuran: Pancarla Kilo Vermek mi?

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran; Kilo vermeye çalıştığınızda çoğu doğal sebzeyi yemeniz harika bir yol diyebiliriz. Fakat özellikle pancar ile hazırlayacağınız Akşam Detoksu ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve tokluk hissini verdiği gibi bağırsakların da doğru çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecinizde vazgeçilmezdir...

04 Nisan 2017 Salı 13:50
Dyt. Gizem Keservuran: Pancarla Kilo Vermek mi?
Pancarla Kilo Vermek mi?
İşte Akşam Detoksu ve Pancarın Sihri


Hazırlayan:
Uzm. Dyt. Gizem Keservuran
Beslenme-Diyet ve Fitoterapi Uzmanı


HAVADİS TÜRK - Ispanakgiller ailesinden olan pancar, geçtiğimiz yılın gözde süper besinlerinden biriydi. Hiç de hksız sayılmaz, bu popülerliği fazlasıyla hak ediyor. Pancar yağ oranı düşük , antioksidanlarla kaplanmış adeta bir vitamin mineral deposu.

Pancar'ın yeşil yaprakları demir ve vıt A ve C deposu iken , kendisi yani yumru kısmı kusurusuz bşr folik asit, manganez, potasyum ve lif kaynağıdır.

Pancar yıllarca karaciğer detoksunda kullanılmış, aynı zengin içeriği ile karaciğerin detoks kapasitesini arttırır. Pancardaki kalori oranı çok düşük olduğu gibi yüksek oranda lif içerir. Buda kilo almanıza sebep olabilen yiyeceklerden daha az tüketmenizi sağlar.

Pancar glutatyon peroksidaz enzimini içerir bu enzim, beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar. Aynı zamanda da amino asitlerden glutamin in de zengin kaynağıdır.

Kilo vermeye çalıştığınızda çoğu doğal sebzeyi yemeniz harika bir yol diyebiliriz. Fakat özellikle pancar ile hazırlayacağınız Akşam Detoksu ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve tokluk hissini verdiği gibi bağırsakların da doğru çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecinizde vazgeçilmezdir.

Pancar mı, Pancar Suyu mu?


İşte dikkat edilmesi gereken soru. 1 Pancar 8 mg (+-2) şeker içerir. Buda zayıflamak isteyen kadınlar için istenmeyen bir durum. Fakat pancarın suyu sıkıldığında şeker / karbonhidrat posa kısmında kalır ve süzülmez.

Bu nedenle pancar suyu şekersiz ve bol lifli içeriği ile (2.3gr) tok tutarken bağırsakları da maksimum düzeyde çalıştırır. Ayrıca içeriğindeki B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri ile birlikte demir ve karoten açısından da zengindir.

Pancar Suyu ve Probiyotik ile Akşam Detoksu Tarifi

Doğru bağırsak florasına sahip değilseniz ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz. Ya da tehlike sınırında kilo verirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gerekenlerden biri de bağırsaklarınızın florasını dengelemek olacaktır.

Yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar da probiyotikler ile sağlıklı kilo vermenin birbiri ile doğru orantılı olduğunu göstermektedir. (2,3,4)

O zaman hazırlayacağımız Akşam Detoksu için içeriğimizi hazırlayalım:

1. 3 Adet Taze Pancar (Sert, yuvarlak, lekesiz ve yoğun kırmızı renkte olanları tercih edin.)
2. Probiyotik (100 ml)

Akşam Detoksu Hazırlanışı

3 adet pancarınızı yıkadıktan sonra 4 parçaya bölün ve meyve sıkacağında sıkın. Posasını tekrar sıkmayın.

Çıkardığınız pancar suyuna 1 Ölçek (5 ml / 1 tatlı kaşığı) Probiyotik ekleyin ve hafifçe karıştırın.

Bunu her akşam yemeği öncesi veya yemek sırasında için. Hem yemeği az yiyeceğiniz gibi hem de sindirim sisteminizi düzenleyecek ve kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Kaynak
1. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899900704003041
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17183309
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19043404/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17183312
5. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0144861798000538

 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv