Somali'de Tıp Bayramı

Somali'de Tıp Bayramı bu kez çok farklı kutlanacak.

13 Mart 2013 Çarşamba 11:02
Somali'de Tıp Bayramı
Haber Merkezi- Yeryüzü Doktorları, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bezmialem Üniversitesi ve Benadir Üniversitesi ortaklığında Somali’de ilk kez Tıpta Uzmanlık eğitimi başlatıldı. Somali’nin ilk Tıpta Uzmanlık Sınavı bu hafta içinde yapıldı. Türkiye’de olduğu gibi 5 yıl sürecek tıpta uzmanlık eğitimi için Genel Cerrahi ve Acil Durum-Travma Cerrahisi alanlarına 5’er öğrenci seçildi.

Yeryüzü Doktorları Bilim Komisyonu Başkanı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, çalışmaları başlatmak için bir aydır Mogadişu’daydı. Prof. Alimoğlu ve ekibi, uzmanlık eğitimi için 5 yıllık müfredatı Somali Sosyal Hizmetler Bakanlığı- Sağlık hizmetleri Dairesi ve Benadir Üniversitesi yetkilileriyle paylaştı. Tıpta uzmanlık eğitiminin başlaması Somali Tıp dünyasında büyük bir heyecanla karşılandı. Yapılan basın toplantısı ulusal televizyonlarda büyük yer buldu.

İlk kez yapılan TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) sonunda başarılı olan iki dalda 10 doktor, asistan cerrah olarak eğitimlerine hemen başladılar. Tıpta uzmanlık eğitimine başlayan 10 doktor arasında bir de kadın bulunuyor. Böylece Somali’nin ilk kadın cerrahi Yeryüzü Doktorları girişimiyle tıp tarihine ismini yazdırmış olacak. Somalili Doktor Maimuna Abdi Gelle, Türkiye’nin Somali’de yaptığı çalışmaların ve desteklerin Somalililer tarafından hiçbir zaman unutulmayacağını belirterek Somali’de ilk kez yapılacak Tıpta uzmanlık eğitimi içinde yer aldığı için kendisini çok şanslı hissettiğini söyledi. Somali’de Tıpta uzmanlık eğitimi verecek olan kadro Türkiye ve Somalili profesörlerden oluşturuldu. Asistan cerrahlar 5 yıl boyunca sürecek eğitimler kapsamında her yıl 2 ay süre ile Türkiye’deki üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde görev yapacaklar. Asistan cerrahlar yılın geri kalan zamanlarında Türk ve Somalili doktorlardan Benadir Hastanesi ve Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesi’nde eğitim alacaklar.
Anahtar Kelimeler: Tıp BayramıSomalide

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv