The Lancet'te yayınlandı

GlaxoSmithKline'ın (GSK) dünyada milyonlarca insanın hizmetine sunduğu Synflorix aşısının invazif pnömokok hastalıklarını önlemede yüksek etkili olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konuldu.

27 Şubat 2013 Çarşamba 12:54
The Lancet'te yayınlandı
Avrupa'da yürütülen bir çalışmada NTHI Protein D Konjüge aşısı Synflorix'in invazif pnömokokkal hastalığı önlemede % 93 - 100 gibi yüksek bir oranda etkili olduğu tespit edildi. Dünyanın önde gelen yenilikçi ilaç ve aşı firması GlaxoSmithKline'ın (GSK) geliştirdiği konjüge pnömokok aşısı Synflorix'in hastalık üzerindeki etkisini incelemek için Avrupa'da yürütülen ilk randomize klinik araştırmasının sonuçları dünyanın önde gelen sağlık dergisi The Lancet tarafından yayınlandı.

Yapılan çalışmalar sonucunda GSK'nın geliştirdiği SynflorixTM aşısının bu bakterinin enfeksiyonuna karşı daha savunmasız olan 2 yaşından küçük çocuklarda invazif pnömokok hastalıklarını önlemede % 93 - 1001 gibi yüksek bir oranda etkili olduğu görüldü1. Bu çalışma, 47369 gönüllü çocuğun katılımıyla, Konjüge pnömokok aşılarının, invazif pnömokok hastalıkları üzerindeki etkilerini incelemek üzere bugüne kadar yapılmış en büyük çalışmadır. Çok yüksek etkililik düzeyi Fin İnvazif Pnömokok Hastalığı Aşı Klinik Çalışması tüm Finlandiya çapında yürütüldü ve ortalama iki yıl süreyle Synflorix etkililiği takip edildi. Alınan sonuçlar Synflorix’in yedi aydan küçük bebeklere üç doz (2+1) ya da dört doz (3+1) olarak uygulandığı zaman hastalığı önlemede yüksek etkili olduğunu gösterdi. Aşı serotiplerinin neden olduğu invazif pnömokok vakalarında etkililiğin, Synflorix 2+1 uygulandığı zaman %92, 3+1 uygulandığında 100% ve pnömokok serotiplerinden bağımsız etkililiğin olduğu gösterildi.

Ayrıca daha büyük çocuklarda farklı idame programları ile de yüksek etkililiği gözlemlendi. Çalışma sırasında hiçbir güvenlik sorununa rastlanmadı.1 İnvazif Pnömokok hastalığı yüzünden 5 yaş altındaki çocuklardan her 40 saniyede biri ölüyor Aşı ile önlenebilen menenjit, zaatürre ve sepsis gibi invazif pnömokok hastalıkları dünya genelinde 5 yaş altındaki çocuklardan her 40 saniyede birinin ölümüne yol açıyor. Bunlar çoğunlukla yoksul ülkelerde yaşayan çocuklar oluyor. Böylece hastalık her yıl beş yaşın altında yaklaşık 500 bin çocuğun ölümüne neden oluyor.

2 Randomize kontrollü klinik çalışmanın yanı sıra, dünyanın dört bir yanından alınan uygulama sonuçlarıyla etkisi kanıtlanan Synflorix için bugüne kadar toplam 33 klinik araştırma yapıldı. GSK, ruhsatlandırıldığından bu yana 100 milyon doz tedarik ettiği Synflorix aşısıyla 90 ülkedeki 1 Palmu A et al. Effectiveness of the ten-valent pneumococcal Haemophilus influenzae protein D conjugate vaccine (PHiD-CV10) against invasive pneumococcal disease: a cluster randomised trial. 2012. The Lancet 2 World Health Organisation.

Weekly epidemiological record 2012; 87:129-144 çocuklara yardım elini uzattı.

GlaxoSmithKline, umut verici araştırma sonuçlarının aşının ruhsatındaki endikasyonlara eklenmesi için yetkililere başvuruda bulunmaya hazırlanıyor. Yenilikçi aşıları insanlığın hizmetine sunarak toplum sağlığının korunmasını ve geliştirilmesini destekleyen GSK, ürünlerinin güvenli olmasına ve hasta sağlığının hiçbir zaman risk altına girmemesine öncelik vermektedir. GSK, klinik çalışmaları en yüksek standartlara göre yürütmek ve bu çalışmalara katılan kişiler için potansiyel riskleri asgariye indirgemek için gayret göstermeye devam edecektir.

GlaxoSmithKline hakkında:

Dünyanın önde gelen araştırma-geliştirmeye dayalı ilaç ve sağlık şirketi GlaxoSmithKline kendini, insanların daha aktif bir hayat sürmelerini, kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha uzun yaşamalarını sağlayarak yaşam kalitesini yükseltmeye adamıştır. Daha fazla bilgi için www.gsk.com sitesi ziyaret edilebilir.
Anahtar Kelimeler: The Lancet

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv