Türkiye Alkol Politikaları Platformu

8 Mart Cuma günü bir araya gelen, aralarında Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin de bulunduğu 27 kurum ve kuruluş öncülüğünde Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) adıyla ulusal bir platform kuruldu.

12 Mart 2013 Salı 15:42
Türkiye Alkol Politikaları Platformu
Haber MerkeziAlkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu bir şekilde denetlenmesi amacıyla 8 Mart Cuma günü, alanında uzman 27 kurum ve kuruluşun katıldığı bir toplantı yapıldı. Yeşilay’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıda alınan kararlar doğrultusunda Türkiye Alkol Politikaları Platformu, geniş bir sivil ve resmi katılımcı desteği ile kuruldu.

Platform için sivil ve resmi kurumlardan geniş katılım Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen toplantıda söz alan çok sayıda kurum temsilcisi yapılacak olan çalışmanın ülkemiz için gerekli olduğuna vurgu yaparak alkol politikalarının gelişimi için elbirliğiyle çalışacaklarını ifade ettiler.

Platform bünyesinde Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Kalp Vakfı, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Karaciğer Vakfı, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı sağlık kuruluşlarının yanı sıra İstanbul Trafik Vakfı, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Tüketiciler Birliği, Tüketici Örgütleri Federasyonu, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi gibi değişik sektörlerden de kuruluşlar bulunuyor.

Platformda sivil oluşumlar dışında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu gibi resmi kurumlar da yer aldı. Çağdaş alkol düzenlemelerine ihtiyaç var Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman platformun açılış konuşmasında benzer oluşumların bir çok ülkede bulunduğunu ancak ülkemizde böyle bir girişimin henüz çok yeni olduğunu belirterek “Ülkemizdeki alkol mevzuatı uluslararası hukuka ve çağdaş normlara uygun bir yapıda değildir.

Alkol politikalarıyla ilgili Avrupa bölgesi başta olmak üzere dünyadaki çağdaş uygulamaların ülkemizdeki alkol politikaları uygulamalarında dikkate alınması gerekiyor” şeklinde konuştu. Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının, cinnet ve cinayetlerin, kadına yönelik şiddetin en önemli nedenlerinden birinin alkol olduğunu belirten Karaman, ortaöğretimde artan alkol kullanım oranlarının ve alkol endüstrisinin gençlik faaliyetlerinde reklam ve sponsorluk yoluyla öne çıkmasının çocuklarda ve gençlerde alkol kullanım oranlarını arttırdığına dikkat çekti.

Platformun tüzük ve yönetim kurulunun belirlenmesi çalışmalarının önümüzdeki aylarda tamamlanması ve daha fazla sayıda kurumun platforma katılımı öngörülüyor. Prof. Karaman bu platformda katılımcı kurum ve kuruluşların sayısını genişleteceklerini ve ülke genelinde bir farkındalık oluşturacaklarını söyledi. Toplantıya katılan kurumların talebi üzerine platformun sekreterya çalışmalarını Yeşilay yürütecek.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv