Belh'ten Konya'ya Mevlânâ Yolu Sergisi

Özcan Yüksek’in 'Belh'ten Konya'ya Mevlânâ Yolu' isimli fotoğraf sergisi 2-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında FMV Galeri Işık’ta fotoğraf severlerle buluşuyor. Sergi, fotoğrafçının gerçekleştirdiği Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin 800. Doğum Yılı’na adanmış büyük seferi karelerle anlatıyor.

02 Mayıs 2018 Çarşamba 14:45
Belh'ten Konya'ya Mevlânâ Yolu Sergisi
Mevlânâ Yolu’nun en güzel kareleri Galeri Işık’ta sergilenecek...

Özcan Yüksek, “Belh'ten Konya'ya Mevlânâ Yolu” isimli fotoğraf sergisiyle FMV Galeri Işık’ta

Özcan Yüksek’in “Belh'ten Konya'ya Mevlânâ Yolu” isimli fotoğraf sergisi 2-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında FMV Galeri Işık’ta fotoğrafseverlerle buluşuyor. Sergi, fotoğrafçının gerçekleştirdiği Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin 800. Doğum Yılı’na adanmış büyük seferi karelerle anlatıyor.

Fotoğraf sanatçısı ve yazar Özcan Yüksek'in Uluslararası Mevlânâ Vakfı önerisi ile 2007 senesinde kutlanan Hz. Mevlânâ 'nın 800. Doğum Yılı için Belh'ten Konya'ya göç yolunu takip ederek çektiği fotograflardan oluşan sergisi sanatseverlerle FMV Galeri Işık’ta buluşacak.

Özcan Yüksek, Mevlânâ’nın henüz küçük bir çocukken babası Bâhâeddin Veled, ailesi ve kalabalık bir kafileyle Belh’ten başlattığı, çöller, nehirler, sınırlar aşarak geldiği Anadolu’da çeşitli yerlerde durakladıktan sonra Konya’da sonlandırdığı büyük göçün izinden gitti ve bu büyük seferi fotoğrafladı. Yüksek’in zaman zaman tek başına, kimi zaman da bir arkadaşıyla gerçekleştirdiği bu tarihi yolculuk, yol üzerinde toplam dört ay olmak üzere bir yıldan fazla sürdü. Araştırmacı, bir mecburiyet olmadığı sürece, tarihi yolculuğun gerçekleştiği antik yolları izledi; bir kervanın her 33 kilometrede bir konakladığı veya durakladığı kervansaraylardan veya kalelerden kalan izler aradı. Savaş nedeniyle giremediği ülkeler dışında Özcan Yüksek, Afganistan, İran, Suriye ve Anadolu’daki göç yolunda ilerledi. Yüksek’in bu yolculuğunu yansıttığı, Sessizce Dön adlı fotoğrafsız, Mevlânâ Yolu adlı fotoğraflı iki kitabı da bulunmaktadır.

1963 yılında Kaçkar’ın eteklerinde doğan Özcan Yüksek, İstanbul’da büyüdü ve Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek, yazarlık ve fotoğrafçılık dışında dergilerde yayın yönetmenliği yapmaktadır.

Yüksek’in “Belh'ten Konya'ya Mevlânâ Yolu” isimli kişisel fotoğraf sergisi, 2-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında FMV Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşacak. 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv