Ensest Mağduru İnsanların Çığlığı 'Törpü'ye Yoğun İlgi

“Kadın ya da erkek, kişinin en temel hakları olan toplumsallaşmayı ve geleceğe umutla bakmayı gasp eden ve ruhu tanımsız bir alana fırlatan ensest, benim dünyamda danışanlarımın hikayeleriyle defalarca su yüzeyine çıktı.” diyen psikolog-yazar Ayşıl Susuzlu tarafından öyküleştirilen oyunda Gamze Süner Atay, "Çocukluğunda ensest mağduru olan bir kadının neler hissettiğini" anlatıyor...

06 Şubat 2017 Pazartesi 12:27
Ensest Mağduru İnsanların Çığlığı 'Törpü'ye Yoğun İlgi
ENSEST MAĞDURU İNSANLARIN ÇIĞLIĞI,
"TÖRPÜ"'YE SANATSEVER TOPLUMDAN YOĞUN İLGİ...


20 yıl önce bir hastanede tanık olduğu ensest mağduru bir kız çocuğu ve annesinden yola çıkarak yıllar sonra konuyu tiyatro sahnelerine uyarlayan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Gamze Süner Atay, oyunu “Törpü” ile "Susma, Anlat!" dedi.

“Kadın ya da erkek, kişinin en temel hakları olan toplumsallaşmayı ve geleceğe umutla bakmayı gasp eden ve ruhu tanımsız bir alana fırlatan ensest, benim dünyamda danışanlarımın hikayeleriyle defalarca su yüzeyine çıktı.” diyen psikolog-yazar Ayşıl Susuzlu tarafından öyküleştirilen oyunda Gamze Süner Atay, "Çocukluğunda ensest mağduru olan bir kadının neler hissettiğini" anlatıyor.

Televizyon ekranlarından izlediğiniz ve gazetelerin üçüncü sayfalarından okuduğunuz ensest mağduru çocukların ve annelerinin hikayesi, 4 Şubat Cumartesi günü Moda Sahnesi’nde Gamze Süner Atay’ın tek kişilik performansı ile çığlığa dönüştü. Atay’ın öğrencilerinin ve Kış Güneşi dizisinde birlikte rol aldığı oyuncu arkadaşlarının da izlediği oyun büyük ilgi gördü.

“Törpü”Hakkında

Oyunda çocukluğunda yakın bir akrabası tarafından tecavüze uğrayan ve çocukluğu boyunca süren ensest sonrasında, bir kadının hiç kimseye ve hatta kendine bile anlatamadığı travması ile sürdürmeye çalıştığı yaşamı anlatılıyor.

“Törpü”, dünyada ve ülkemizde konuşulmasından çekinilen, aile kavramını temelinden sarsan ve 10 çocuktan 1'inin maruz kaldığı ensest gerçeğinin tiyatro sahnesinde çığlığa dönüştüğü bir oyun…

“Törpü” Künye
Yazan : Uzm.Psikolog Ayşıl SUSUZLU
Uyarlayan ve Yöneten: Gamze Süner ATAY
Oyuncu: Gamze Süner ATAY
Prodüksiyon: No Name Menajerlik Tülin BERK

Havadis Türk 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv