İbrahim ODABAŞI’dan 'Cennet-i Hürremşah'

Beyoğlu Belediyesi Cihangir Sanat Galerisi, 28 Mart- 8 Nisan 2013 tarihleri arasında İbrahim ODABAŞI’nın “Cennet-i Hürremşah” resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

25 Mart 2013 Pazartesi 18:09
İbrahim ODABAŞI’dan 'Cennet-i Hürremşah'
STS A - Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası; plan tipi, tonozları, hünkâr mahfili, abanoz minberi, kabartma hat bordürleri, eyvanları, sahınları, mihrabı ve birbirinden farklı üsluptaki portalleriyle mimari ve sanat tarihimizin emsalsiz kıymeti haiz, orijinal, özgün ve abidevî bir eseri olarak 1985’te UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır.
Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın özellikle “cennet” tasvirleriyle müzeyyen muhteşem kapıları adeta bir dantel, oya gibi işlenen üç boyutlu motif ve desenlerinin davetkâr endamıyla görenleri büyülemektedir. Yüksek sanat kudretiyle devrinin en özgün ve muhteşem eserini inşa eden mimar Hürrem Şah’ın eserde yarattığı akort ve proportion, genç ressam İbrahim ODABAŞI’nın da ilham kaynağı olmuştur.

“Cennet-i Hürremşah” adlı resim sergisi, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın zarafeti, endamı ve bediiyatı üzerine söz söylemek yerine renklerin ve desenlerin dalaletiyle yeni konfigürasyon ve stilizasyonlar çerçevesinde sanatseverleri temaşaya davet etmektedir.

İbrahim ODABAŞI
1989 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta okulu Sivas’ta, liseyi Bursa’da okudu. 2007 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Resim-iş Öğretmenliği bölümü kazandı. Aynı yıllarda Ankara’da Celaleddin BİÇER ve Prof. Dr. Nihat BOYDAŞ’tan nazariyat ve ney dersi almaya başladı. 2011 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anabilim dalı Yüksek Lisans programını kazandı. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Sivas Şubesi’nde ney dersi vermekte ve Sivas Kültür ve Sanat Derneği Klasik Türk Müziği korosunda Ney icra etmekte. Resim çalışmalarına Sivas’taki atölyesinde devam etmektedir.

odabasiibrahim@hotmail.com

Tarih:28 Mart – 8 Nisan Yer: Beyoğlu Belediyesi Cihangir Sanat Galerisi Cihangir Caddesi, Cihangir Kat Otoparkı, No:9, Kat:1, Cihangir-Beyoğlu -İstanbul Tel: (0212) 244 94 99

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv