Madenciler Beyaz Perde de!

Maden ocaklarında çalışan emekçilerin yaşamını konu eden ‘Madende Tuzak’ uzun metrajlı filmin çekimleri tamamlandı.

05 Mart 2013 Salı 10:08
Madenciler Beyaz Perde de!
Zonguldak Ereğli Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necati Günay, film ekibini Ereğli’de ağırlayarak teşekkür belgesi takdim etti.

2010 yılında Zonguldak ve Ereğli’ye gelen film ekibi bölgede çeşitli istişarelerde bulunarak, çekilecek filmin senaryosunu net olarak belirlemek için keşif yapmışlardı. Madencilerin gerçek sorunlarının ve emeklerinin tema olarak anlatıldığı filmin çekimleri 30 kişilik ekip ile 2011 yılında başlamıştı.

Çekimlerin çok güç koşullar altında gerçekleştirildiğine dikkat çeken filminin yönetmeni ve başrol oyuncularından Cemil Kızılaslan; “Çekimlerimiz yaklaşık 2 sene sürdü. Bu süreçte çok zor şartlarda çalıştık. Emekçi madencinin sorunlarını gerçek kesitleri ile sinemaya aktarmak istiyorduk. Madenlerde yaşanan facialara ve işçilerimizin sıkıntılarını anlattığımıza inanıyorum. Biz burada bir dram çektik ve aynı zamanda o dramı da yaşamış olduk” dedi.

‘ÇEKİMLER ÇOK ZOR KOŞULLARDA GERÇEKLEŞTİ’

Madencinin çalışma koşulları ve sıkıntılarının ana tema olarak aktarıldığı filmin Zonguldak, Karadeniz Ereğli, Kandilli ve bölgenin çeşitli köylerinde geçtiğini ifade eden Yönetmen ve oyuncu Kızılaslan; “Sinemanın galasını Ereğli ilçesinde yapmak istemiştik. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı bu olmadı.

8 Mart Cuma günü Zonguldak il merkezinde Genel Maden- İş Sendikası’nın Şemsi Denizer salonunda filmimizin galası yapılacaktır. Bu filme 30 kişilik ekibimizle büyük emek sarf ettik. Destek veren çeşitli kurumlara da teşekkürlerimi sunuyorum. Biz filmimizde iddialıyız! Biz filmimizde iddialıyız çünkü gerçek yaşamdan kesitler alarak ülkemizin en önemli sıkıntılarından birine madene değindik. Çekimlerde madenlere indik. Kömüre bulandık. Oradaki atmosferi tattık. İşçilerle konuştuk ve sorunları yansıttığımızı düşünüyorum. Ne yazık ki, televizyonlarda Zonguldak’ı sık olarak maden şehitleri ile izledik.

Bizlerde ‘Madende Tuzak’ ekibi olarak her ne kadar acılarını paylaşamasak ta vefat eden işçi kardeşimizin ailelerin yaşadıkları zorlukları bu proje ile ekrana getirmeye çalıştık ve onların acılarını bir nebzede olsa Türk halkı ile paylaşıyoruz.

‘Madende Tuzak’ filimizde Türk sinemasının usta oyuncuları da yer aldı. Madende Tuzak filminin kadrosunda yer alan oyuncular: yılların Yeşilçam sanatçısı Sırrı Elitaş, Yavuz Karakaş, Halit Sunal ayrıca, oyuncularımızdan Suat Parlayan, Irmak Ermiş ve Özgül Yıldız gibi birçok oyuncular ile ekran karşısında bu üzücüde olsa ne yazık ki gerçek hayatı izleyicilerle paylaştık. Ben bu konudan dolayı adını hatırlayamadığım dostlarıma ve Zonguldak halkının yöneticilerine teşekkür ediyorum. Gece-gündüz demeden bu projeyi ortaya çıkarttık ve şimdiye dek çokta olumlu tepkiler aldık. İnşallah bu olumlu tepkiler filmin galasından sonra devam eder” şeklinde konuştu.

GÜNAY’DAN FİLM EKİBİNE ‘TEŞEKKÜR BELGESİ’

Karadeniz Ereğli’ye gelen film ekibinin yönetmeni ve başrol oyuncularıyla yakından ilgilenen Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı ve Damar Gazetesi İmtiyaz Sahibi İ. Necati Günay, ekibe madenlerde yaşanan sorunları yansıttıkları için ‘Teşekkür Belgesi’ takdim etti. Zonguldak’ın yıllardır karaelmas kömürüyle anıldığını söyleyen Günay; “İnşallah madencilerin çilelerini ve zor imkânlarla çalışma imkânlarını yansıttığınız emeğinizin karşılığını fazlasıyla alısınız. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız” diyerek madencilerimizin yaşadıklarının gerçek kesitler ile anlatıldığı filmin önemine değindi.

Bu eser ile madenlerde güç koşullar altında faaliyet gösteren emekçilerin sorunlarının en iyi şekilde vizyona yansıtılacağını belirten Günay, emeklerinden ve çabalarından ötürü filmin yönetmeni ve başrol oyuncularına Gazeteciler Derneği olarak ‘Teşekkür Belgesi’ni takdim etti.

Filmin Yönetmeni ve Başrol Oyuncularından Cemil Kızılaslan, Necati Günay’ a nazik karşılayışı ve tavrından ötürü oyuncular adına teşekkürlerini sunarak, 8 Mart Cuma günü Zonguldak’ta gerçekleştirilecek filmin galasına davet etti.

Madende Tuzak filminin Başrol oyuncu, senaryo ve yönetmen koltuğunda Cemil Kızılaslan otururken filmin görüntü yönetmenliğini Müslüm Kızılaslan gerçekleştirdi.

Damar Gazetesi

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv