Müziğinin sevilen ismi Necdet Kaya

“ANKARALI SANATÇILARIN PAYLAŞAMADIĞI NECDET KAYA TÜRKÜSÜ’NE BEKLENEN KLİP ÇEKİLDİ”

27 Mart 2013 Çarşamba 09:39
Müziğinin sevilen ismi Necdet Kaya
STS A - Tüm Türkiye’de ve özellikle İç Anadolu Bölgesinde adeta dillerde marş haline gelen Türk Halk Müziğinin sevilen ismi Necdet Kaya’nın son albümündeki “Yare Gidin Turnalar” isimli eserin klibi çekildi.

Klip, müzik kanallarında ve sosyal medyada bu hafta yayına giriyor. Ünlü sinema ve reklam yönetmeni Biray Dalkıran imzasını taşıyan klip, Çatalca’nın Örencik Köyü’nde ünlü televizyoncu-yazar Serdar Akinen’in evinde çekildi. Araf, Cennet, Cehennem 3D, Bana Bir Soygun Yaz ve Kanıt gibi projeleri ile dikkat çeken Biray Dalkıran, Necdet Kaya’nın kliplerinin vazgeçilmez yönetmeni.

Yıllar önce klasik türküler arasına giren Kara Tren’den sonra türkü formunda hiçbir yeni eser bu başarıya ulaşamamıştı. Şimdi ilk defa bir eser hızla dilden dile yayıldı ve patlama noktasına ulaştı. Söz ve müziği Süleyman Kotan’a ait olan “Yare Gidin Turnalar” önce iç Anadolu Bölgesi’nde patladı. Ankara, Kırşehir, Yozgat ve Kırıkkale’de marş haline gelen eser, şu anda en çok konuşulan ve dinlenen eser haline geldi. Pekçok radyonun da en çok çaldığı eserler arasında olan “Yare Gidin Turnalar” sosyal medyada da çok yoğun ilgi görüyor.

Necdet Kaya’nın 2012’de Esen Müzik etiketiyle satışa sunulan “Kopardılar Dallarımı” isimli albümünde yer alan “Yare Gidin Turnalar”, albümün üçüncü klibi olma özelliği taşıyor. Albümde ilk klip ünlü Çerkes ezgisi “Ağlatan Qafe” ye ilk defa Türkçe söz yazılarak albüme koyulan, aynı zamanda albüm adı olan “Kopardılar Dallarımı” isimli esere çekilmişti. İkinci klip de söz ve müziği Prof. Dr. Ahmet Keleş’e ait olan “Kendisi Lazım” isimli esere çekilmişti.

Bu eserin klibi yayında iken, eser oldukça dikkat çekti ve Necdet Kaya’dan sonra başka sanatçılar da albümlerinde okudu. Necdet Kaya’nın yepyeni klibi “Yare Gidin Turnalar” sanatçılar arasında da yoğun ilgi görüyor ve pekçok sanatçı, eseri albümlerinde okumak için bestecisinin kapısını aşındırıyor. Bu duygusal eseri Ankara oyun havası şekline dönüştürmeye çalışanlara tepki gösteren Necdet Kaya’nın menajeri Cengiz Özdemir, “Klasikleşecek bir eseri Ankara pavyonlarına düşürmeye çalışanlar, bu hevesten vazgeçsinler!” diye tepki gösteriyor. Necdet Kaya’nın dinleyen herkesi etkisi altına alan bu özel eserin sözleri:

YARE GİDİN TURNALAR
Sökün eğleyen turnalar Kulak verin figanıma
Çalakalem mektup yazdım
Bağrımda acıyla gezdim
Gayrı bu canımdan bezdim
Varın deyin o zalıma
Ben o yari özlüyom
Yollarını gözlüyom
Koynumda bir resmi var
Yıllar yılı gizliyom
Yare gidin turnalar
Selam edin turnalar
Dermansız derde düştüm
Bu dert beni yaralar
Arifim kamilim turnam
Bu sırra cahilim turnam
Yandım ataşlara yandım
Umman`ı deryaya daldım
Ellerin yurdunda kaldım
Öksüzüm garibim turnam

Söz-müzik : Süleyman Kotan NECDET KAYA’NIN YENİ KLİBİ “YARE GİDİN TURNALAR” YAYINDA…

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv