Türk mermeri ile Milano’yu aydınlatacak

İtalya’nın yaşayan en büyük mimarları Doriana-Massimiliano Fuksas, Türk mermerini yeniden yorumluyor!

14 Mart 2013 Perşembe 09:54
Türk mermeri ile Milano’yu aydınlatacak
 Yaşayan En Büyük Mimardan Mermere Özel Dokunuş

Haber Merkezi -Dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olan Milano Tasarım Haftası, 9-14 Nisan 2013 tarihleri arasında, çok özel bir sergi ile Türk mermerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Bathing in Light / Işıkla Yıkanmak” sergisi, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sahipliğinde ve Demirden Design’ın küratörlüğünde gerçekleşiyor. Sergide Doriana-Massimiliano Fuksas çifti, Türk Doğal Taşı olan mermeri “Asya” isimli eseriyle yorumluyor.

Fuksas, mermerin estetik ve fonksiyonel özelliklerini vurgularken aynı zamanda izleyicileri bu değerli malzemenin kullanımındaki farklı deneyime tanık etmeyi hedeflediklerini belirtiyor. “Asya”nın ana kavramları belirlenirken, sergi mekanı mineral bir yapıta dönüştürülüyor.

Zemin ve duvarlarda kullanılan siyah mermer, beyaz mermer ile birlikte enstalasyonun çekirdeğini oluşturuyor. Beyaz mermer çokgenlerin oluşturduğu bu değerli zincir, adeta yerden güç almışçasına, düzensiz sinüzoidal bir yapıda, enstalasyonun siyah mermer duvarına tırmanırmışçasına yükseliyor. Geometrik tasarım ile oluşan heykelsi formlar, kırılmalar, kesikler ve kalbinde bir nabız gibi atan sarı, kırmızı, mavi renkli ışıklar, enstalasyonun sadece izlenecek düz bir obje olarak değil, yoğun bir deneyim olarak algılanmasını sağlıyor.

Doriana-Massimiliano Fuksas’ın dünya çapında bilinen işlerinin başında İtalya Kongre Merkezi, Ferrari Operational Headquarters and Research Center, Fiera Milano, Roma'daki The Cloud ve New Convention Center, Fransa Bordeaux'daki Maison des Arts geliyor. İkilinin en son yaptığı çalışma olan “French National Archives" de Fuksas’ın tarzını yansıtmasıyla dikkat çekiyor.

Tasarımın yıldızları, Türk mermeri ile Milano’yu aydınlatacak “Bathing in Light / Işıkla Yıkanmak” sergisi ile Türkiye topraklarında yer alan kültürü, tarihi ve mitleri, çağdaş tasarımlarla buluşturacak isimler arasında, mermeri mimari açıdan, Doriana-Massimiliano Fuksas (İtalya), Melkan Gürsel - Murat Tabanlıoğlu (Türkiye), Alişan Çırakoğlu (Türkiye), endüstriyel tasarım odaklı Mathieu Lehanneur (Fransa), moda tasarımcısı yorumuyla Dice Kayek (Türkiye) ve sanatçı-tasarımcı Arik Levy (Fransa) ele alıyor. Sergi, mermerin ve doğal taşların dokunma ve görme hissine yönelik karakterini açığa çıkararak ziyaretçileri maneviyatla buluşturacak zihinsel bir yolculuğa davet edecek. Mermer, Türkiye topraklarında en önemli sanat ve mimari yapıtların temel malzemesi olurken, klasikten antik Bizans’a, Osmanlı’dan modern dönemlere, medeniyetlerin zamanın tahribatından etkilenmeden birincil tanıklığını sürdürmektedir.

Doriana-Massimiliano Fuksas Hakkında
1944 yılında Roma’da doğan Litvanya kökenli Massimiliano Fuksas, 1967 yılında Roma’da, 1989 yılında Paris’te ve 2008 yılında Shenzhen’de ofisini açtı.
1980’lerden beri çağdaş mimarinin öncü isimlerinden olan Fuksas’ın çalışmaları figüratif, yenilikçi ve deneysel yaklaşımı ile tanımlanır.
1998'de 7. Buenos Aires Mimarlık Bienali'nde Vitruvio Internacional a la Trayectoria ve 1999'da Grand Prix d'Architecture Française ödülüne layık görüldü.
L'Espresso haftalık haber gazetesinin mimarlık köşesini yazan Fuksas 1999-2000 yılları arasında, 7. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’nin direktörlüğünü yapmıştır. Roma doğumlu Doriana O. Mandrelli Sapienza Üniversitesi’nden modern ve çağdaş mimarlık derecesi ile 1979 yılında mezun oldu.
Sapienza Üniversitesi’nde hem Sosyal Bilimler Sanat Tarihi departmanında hem de Endüstriyel Tasarım departmanında ders vermektedir.
2000 yılında 7. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali Özel Proje küratörlüğünü yapmıştır.
1995 yılından beri Massimiliano Fuksas ile ortaktırlar, 1997’den itibaren de ‘Fuksas Tasarım’ ın başında yer almaktadır. 2002 yılında “Officier de l’Ordre des Arts et des Lettres de la République Française” unvanı almıştır.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv