Bugün CHP Kurucusu ATATÜRK'ü Yalanlar Nitelikte!

Tarihçi Yazar Murat Bardakçı, partili cumhurbaşkanlığına karşı çıkan çevrelere Mustafa Kemal örneğiyle cevap verdi...

12 Ocak 2017 Perşembe 13:44
Bugün CHP Kurucusu ATATÜRK'ü Yalanlar Nitelikte!
Mustafa Kemal Atatürk Hem Cumhurbaşkanı,
Hem CHP Genel Başkanı, Hem de Vekildi...
Şimdiki CHP Yönetimi Kurucusu Atatürk'ü İnkar Eder Durumda!


Habertürk'ten Murat Bardakçı, partili cumhurbaşkanlığına karşı çıkan çevrelere Mustafa Kemal örneğiyle cevap verdi. Bardakçı, Cumhurbaşkanlığının yanı sıra CHP’nin de genel başkanı olan Mustafa Kemal’in aynı anda bir de milletvekilliği yaptığını hatırlattı.

İşte Murat Bardakçı'nın o yazısı...
(...) 1930’ların Türkiyesi’nde öyle bir anayasal sistem vardı ki, anayasada bugün yapılmasına çalışılan değişiklikler o sistemin yanında hiçbirşey gibi idi! Cumhurbaşkanı, “partili” olmasının yanısıra üstelik milletvekili idi! Dört senede bir yapılan seçimlerde o da adaylığını koyar, hattâ diğer milletvekili adaylarını da bizzat belirlerdi!

Bugün bu sayfada iki kupür yayınlıyorum: İlki, Cumhuriyet Halk Fırkası’nın Reisicumhur Mustafa Kemal’i her defasında olduğu gibi 25 Nisan 1931’de yapılacak genel seçimlere de Ankara’dan milletvekili adayı olarak katılmaya davet etmesinin haberi, diğeri de Mustafa Kemal’in seçimden iki gün sonra aldığı “milletvekilliği mazbatası”nın fotoğrafı...

Cumhurbaşkanlığının yanısıra CHP’nin, daha doğrusu o zamanki ismi ile “CHF”nin, yani “Cumhuriyet Halk Fırkası”nın da genel başkanı olan Mustafa Kemal, 1931’deki seçimi kazanmış ve Ankara’dan yine milletvekili olmuştur!

Gazete kolleksiyonlarını taradığınız takdirde hemen bulabilirsiniz: 1935’te artık “Atatürk” olan Mustafa Kemal yani 8 Şubat 1935’te yapılan genel seçimlerin ardından millete hitaben bir bildiri yayınlar ve gösterdiği adayları seçen halkına teşekkür eder...

(...)

Murat Bardakçı / Habertürk 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv