BJK İdari ve Mali Genel Kurulu yapıldı.

Beşiktaş Jimnastik ve Spor Kulübü Derneğinin, Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı, BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde yapıldı.

24 Şubat 2013 Pazar 21:48
BJK İdari ve Mali Genel Kurulu yapıldı.

 Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı’nda açılışın ardından Kongre Başkanlık Divanı seçimi yapıldı ve Uluç Gürkan başkan seçildi. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

BJK Başkanı Fikret Orman ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz’in verdikleri “1 Haziran 2004 – 24 Şubat 2012 tarihleri arasında görev almış yönetim kurulu üyeleri ve yetki sorumlulukları olan kişiler hakkında ihtiyaç duyulduğu takdirde her türlü hukuki işlemi yapmaya yönetim kurulunun tam yetkili kılınmasını” içeren önergenin gündeme alınması üyelerimizin oy çokluğuyla kabul edildi.
 
 
Mesut Urgancılar’ın Konuşması
 
 
Yönetim Kurulu idari faaliyetleri hakkında bilgiler veren Genel Sekreterimiz Mesut Urgancılar’ın açıklaması şöyle:
 
“Temel problemimiz kongre üye yapısıdır. Bu nedenle zaten bir değişiklik yaptık. Yeni üye sayımız 1660’dır.Yeni üyelerimizin yüzde 35’i İstanbul dışından olmuştur. İnanıyoruz ki; fikri hür, vicdanı hür Beşiktaş Kongre Üyesi yapısıyla kulübümüz daha ileriye gidecektir.
 
Geçen sezon Futbol Takımımız 3 kulvarda mücadele etti. Takımımız, UEFA Kupası’nda mücadele etmeye hak kazansa da kupadan men edilmiştir. Yeni sezona Samet Aybaba yönetiminde başlayan futbol takımımız Türkiye Ligi mücadelesini sürdürmektedir. Geçen sezon 5500 olan kombine kart satış adedimiz bu sezon 10880’e yükselmiştir. Son 4 sezonun ortalaması bilet satışı 7746 iken bu sezon 10767 olmuştur. Maç başı 480 bin TL gelir elde edilmiştir.
 
Basketbol Takımımız, geçtiğimiz sezonu 4 kupayla tamamladı. Sezona Erman Kunter yönetiminde başladı ve ilk kez katıldığı Euroleague turnuvasında TOP 16 oynama hakkı kazandı. Basketbolcularımız bu sezon 2128 kombine kart sahibi ve 4500 biletli seyirci ortalamasıyla oynamaktadır. Kadın Basketbol Takımımız, sezona kötü başlasa da ikinci yarı toparlanmış ve mücadelesini sürdürmektedir.
 
Beşiktaş Bahçeşehir Üniversitesi Voleybol Takımımız, sponsor desteğiyle lig mücadelesine devam etmektedir.
 
Hentbol Takımımız, başarılı performansını sürdürmekte ve Avrupa Kupası’nda camiamızı temsil etmektedir.
 
Yönetim Kurulumuz, 2012 Mart ayında göreve geldiğinden bu yana 26 milyon 220 bin TL’lik 61 adet davayı kapatmıştır ve 39 davayı protokole bağlamıştır.
 
Kartalcell abone sayımız 356 bine, Beşiktaş isim haklı kredi kartları abone sayımız 104 bine ve dergi abone sayımız 25500’e yükselmiştir.
 
İletişim alanında birçok sayfa ve uygulamayla dijital mecralarda çalışmalarımıza devam ediyoruz.
 
Kartal Yuvası mağazalarımıza taraftarlarımız büyük önem veriyor ve satış rakamları önemli derecede yükseldi.”
 
Berk Hacıgüzeller’in Konuşması
 
Daha sonra Sayman-Mali İşler Komitesi Üyemiz Berk Hacıgüzeller, kulübümüzün mali faaliyetleri hakkında üyelerimize bilgi verdi.
 
Hacıgüzeller’in açıklaması şöyle:
 
“2012 Aralık ayı içerisinde derneğimiz bankalar konsorsiyumu ile 30 milyon USD’lik kredi anlaşması imzalamıştır ve teminat yapısı olarak kendi kaynaklarımız gösterilmiştir. Ayrıca Ziraat Bankası’ndan da kredi elde edilmiştir.
 
Sermaye artırımı konusunda çalışıyoruz. 40 milyon TL’lik sermaye için yüzde 400’lük artış yapılması planlanmaktadır. Derneğin sermaye artırımına katılım payı nakit olarak yapılacaktır.
 
Derneğimize bağlı 4 şirket bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemde bu şirketlerin birleşmesini ve halka arzını sağlayacağız.
 
Kulübümüzde 424 kişilik bir personel kadrosu bulunmaktadır.
 
Kulübümüzün net borcu 551.922.761 TL’dir.”
 
Sayman- Mali İşler Komitesi Üyemiz Berk Hacıgüzeller’in konuşmasının ardından Denetleme Kurulu raporları okundu.
 
Başkanımızın Konuşması
 
Denetleme Kurulu raporlarının okunmasının ardından söz alan Başkanımız Fikret Orman, şunları söyledi:
 
“Beşiktaş’ın gerçek sahipleri toplantımıza hoşgeldiniz. Göreve geldiğimizden bu yana 11. ayımızı doldurduk. Ben ve arkadaşlarım neler yaptık neler yapacağız bunları anlatacağız. Hesap sorma ve hesap verme yerinin burası olduğunun bilinci içindeyiz. Yalan, kayırma, yönlendirme olmadan devam ediyoruz. Hiçbir oyunun içine girmedik girmeyiz.
 
Tüm gelirlerimiz imza altına alınmış ve kullanılmış bir haldeydi. Hal böyle iken önce birlik ve beraberliği sağlamalıyız diye düşündük. Bunu başardığımızı düşünüyorum. İnsanlarda güven oluşturmaya çalıştık.
 
Futbol takımına 60 milyon TL üzerinde borç vardı. 45 milyon TL’sini ödedik. Kalan 15 milyon TL borç yapılandırıldı ve ödemeleri devam ediyor. Futbolculara prim ya da maaş borcu yoktur. Buna basketbol ve voleybol takımı oyuncularımız da dahildir. 21.4 milyon TL bonservis ücreti ödedik. Öncelikle imzası atılmış edimleri yerine getirmeliyiz. O yüzden pahalı transferlerden kaçınıyoruz. İtibarımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Yeniden yapılanma yapıyoruz. Radikal kararlar alacağız. Pilot takım sahibi olacağız.
 
Amatör şubelere 3.8 milyon TL ödedik. Bu sezondan sonra geçmişle ilgili hiçbir borcumuz bulunmayacaktır. 142 adet olan hukuki uyuşmazlık dosyalarının 61’i kapatıldı. 50 adet icra dosyasına 8 milyon TL üzerinde ödeme yaptık. Eskiden Beşiktaş’ta böyle şeyler konuşulmazdı. Yerine getiremeyeceğimiz şeylere imza atmayacağız.
 
Sermaye artırımı kararı aldık. Bunun için nakit olarak ortaya para koyacağız. Mart sonu itibariyle gerçekleşmiş olacaktır. Elde edilecek gelir borçlara değil yeni yatırımlara harcanacaktır.
 
Fulya Projesi’nde yüzde 67’ye 33’lük paylaşım gerçeği yansıtmıyor. Yüzde 50-50 anlaşma yapılmıştır. 20 milyon USD kayıp yaşanmıştır 4 sene boyunca. Bundan sonraki getirisi yıllık 12.5 milyon USD olacaktır.
 
Basketbol izlenebilir ve gelir elde edilebilir bir hal aldı. Gerekli ilgiyi gösteremiyoruz. Buna dur deme vakti geldi. Beşiktaş Basketbol Yatırımları A.Ş.kurulmalıdır ve özerk olmalıdır. Kulüp olarak onlara tesis yardımı yapacağız.
 
Kartal Yuvası mağazalarımızın 27 adet şubesi, 3 adet tırı ve 2 E-ticaret sitesi var. 13 mağaza daha açacağız. Ürün çeşidi artacak. Tedarikçilere olan borçlar ödeniyor.
 
İletişim alanında iyi gidiyoruz. Dergide 30 bin abone sayısına yaklaşıyoruz. TV konusunda yapmamız gereken şeyler var. Kalite düzeldi, içerikte değişiklikler yapacağız.
 
Kulübümüzün 110. yılı içindeyiz. Halkın takımıyız o nedenle kutlamaları Beşiktaş Çarşı’da yapacağız taraftarlarımızla beraber. Kart 1903 projesini hayata geçireeceğiz. Taraftarlarımıza ulaşmak istiyoruz. Beşiktaş için harcama yapan taraftarlarımızı ödüllendireceğiz. Ayrıca kartın ulaşım akaryakıt alışveriş gibi alanlarda da kullanılmasını planlıyoruz.
 
5 branştan oluşan Beşiktaş Akademisi’ni kuracağuız. Sporcularımızı yetiştireceğiz. Bir üniversiteyle anlaşma aşamasındayız. Düzce’de Beşiktaş Spor Köyü yapacağız. Sporcularımız kampa yapacak. İmzası henüz atılmadı ama hayata geçireceğiz.
 
İnönü Stadı’nın yeniden yapılması için Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Spor Bakanımız, gelen ve giden Kültür Bakanlarımız projemize destek oldular. Stadımız ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Çağ değişti. 2002 yılında stadın yenilenmesi gerektiğini ilk ben söyledim. Birçok stadı inceledik. Stadımız olabilecek tüm kurullara girdi. Çşitli raporlar alındı. Stadı Beşiktaş İnşaat A.Ş. yapacak. İhale komisyonu kuracağız. Beşiktaş TV ihaleleri canlı olarak yayınlayacak. Her şeyi şeffaf yapacağuz. Yeni stat 8 metre aşağı inecek ve 23 metre yukarı kayacak. Ligin bitimiyle yapıma başlayacağız ve 2014-2015 sezonu Ekim ayında tamamlamış olmayı planlıyoruz. 25 adet veda konseri yapacağız. 144 adet loca olacak. Muhteşem bir Kartal Yuvası mağazamız ve müzemiz bulunacak. Restoran alanları ve 60 araçlık otoparkı olacak. Beşiktaş taraftarı cefakardır. Yeni stadımızı inanıyorum ki tıklım tıklım dolduracaklardır.
 
Biz raporları incelettik. Hukuk kurulundan görüş aldık. Dernekler masasına başvurduk. Anonim şirketle alakalı kısmını SPK’ya gönderiyoruz. Süreci ben yaratmadım. Yıldırım Demirören paraları bağışlayacağını söyledi. Beşiktaş bu işlerden zarar gördü. Bağışlayacağım dedi yerine getirmesini beklerim. Şıklık içinde götürmeye çalışıyorum. Demirören’e yakışan bu parayı kulübe bağışlamasıdır. Biz kimseyle kapalı kapılar ardında pazarlık etmedik, taviz de vermedik. Benim için en kolay şey, davaların açılması ve konuşulması. Yapıcı olmaya gayret ettim. Biz hayatımız boyunca hep veren olmuşuzdur, hiç alan olmamışızdır. Bu işlerden görüntü olarak yara alıyoruz ama en kısa sürede çözüleceğine inancım tamdır. Onlar da kendilerine yakışanı yapacaklardır.”
 
 
İbra Oylaması
 
Raporların müzakeresinin ardından gündemin 7. maddesi olan ibra oylaması işlemine geçildi.
 
 
01.01.2012 - 27.02.2012 dönemi idari ve mali yönden ibra edilmedi.
 
 
28.02.2012 - 25.03.2012 dönemi idari ve mali yönden ibra edildi.
 
 
26.03.2012 – 31.12.2012 dönemi idari ve mali yönden ibra edildi.
 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz’in verdikleri “1 Haziran 2004 – 24 Şubat 2012 tarihleri arasında görev almış yönetim kurulu üyeleri ve yetki sorumlulukları olan kişiler hakkında ihtiyaç duyulduğu takdirde her türlü hukuki işlemi yapmaya yönetim kurulunun tam yetkili kılınmasını” içeren önerge, gündemin 8. maddesi olarak oya sunuldu ve oy çokluğuyla kabul edildi.
 
 
2013 Mali Yılı Bütçesi 
 
 
2013 Mali Yılı Bütçesi Sayman-Mali İşler Komitesi Üyemiz Berk Hacıgüzeller tarafından üyelerimize okundu.
 
Üyelerimiz oy çokluğuyla 2013 Yılı Mali Bütçesi’ni kabul etti.
 
 
Basketbol Şubesinin Şirketleşmesi
 
Basketbol Şubesi’nin kurulacak anonim şirkete devredilmesi ve basketbol faaliyetinin anonim şirket olarak sürdürülmesi hususunda yönetim kurulunun yetkilendirilmesinin görüşülmesi ve oya sunulması gerçekleştirildi ve önerge oy çokluğuyla kabul edildi.
 
 
Üyelikten Çıkarma
 
Disiplin Kurulu tarafından üyelikten çıkarılmaları yönünde karar alınan üyelerin Derneğimiz Üyeliğinden çıkarılmalarını içeren önerge oya sunuldu ve kabul edilmedi.
 
BJK.COM.TR  


    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv