Dubai Açık’ta Türk Büyükusta Rüzgarı Esti

Dünyanın en önemli satranç organizasyonlarından biri olan “19. Dubai Açık Satranç Turnuvası”nda Büyükusta (GM) Mustafa Yılmaz, Türkiye’ye gümüş madalya kazandırdı. Büyükusta Emre Can da turnuvada kariyer rekorunu kırarak 21 maçlık yenilgisizlik serisini devam ettirdi.

13 Nisan 2017 Perşembe 14:45
Dubai Açık’ta Türk Büyükusta Rüzgarı Esti
DUBAİ AÇIK’TA TÜRK BÜYÜKUSTA RÜZGARI ESTİ
BÜYÜKUSTA MUSTAFA YILMAZ GÜMÜŞ MADALYA İLE DÖNDÜ

TSF BAŞKANI GÜLKIZ TULAY:
“DÜNYADA TÜRK SATRANCININ YÜKSELİŞİ DEVAM EDİYOR”

Dünyanın en önemli satranç organizasyonlarından biri olan “19. Dubai Açık Satranç Turnuvası”nda Büyükusta (GM) Mustafa Yılmaz, Türkiye’ye gümüş madalya kazandırdı. Büyükusta Emre Can da turnuvada kariyer rekorunu kırarak 21 maçlık yenilgisizlik serisini devam ettirdi. Türkiye’nin uluslararası satranç arenasında yükselişini sürdürdüğüne dikkat çeken Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Türk satrancı artık dünyanın en önemli turnuvalarında zirve mücadelesi veriyor. Sporcularımız dünyanın en güçlü sporcuları ile kıyasıya mücadele ediyor” dedi.

HAVADİS TÜRK - D
ünyanın en güçlü sporcularının boy gösterdiği, “19. Dubai Açık Satranç Turnuvası”nda Türkiye’yi temsil eden Büyükusta Mustafa Yılmaz ve Büyükusta Emre Can kariyer rekorlarını kırarak yenilgisiz zirve mücadelesi verdi.

4 Nisan’da başlayan turnuvada İngiliz satrancının önemli isimlerinden GM Gawain Jones ile son turda yenilgi almadan liderliği paylaşan Büyükusta Yılmaz, elde ettiği beraberlikle turnuvayı 2’nci sırada tamamladı. Son yıllardaki performansı ile dünyanın en önemli yıldızları arasına adını yazdıran Büyükusta Yılmaz böylelikle 2630 ELO'ya ulaştı ve aynı zamanda 7 Bin dolarlık ödülün de sahibi oldu. 21 maçtır yenilgi yüzü görmeyen Büyükusta Emre Can da son turu beraberlikle sonlandırarak 2587 ELO’ya yükseldi.

“SPORCULARIMIZ ULUSLARARASI ALANDA KENDİ REKORLARINI KIRIYOR”

Dünyanın en büyük açık organizasyonlarından biri olan “19. Dubai Açık Satranç Turnuvası”nda Türk Büyükustaları’nın başarısının tesadüf olmadığını belirten TSF Başkanı Gülkız Tulay şunları söyledi:

“Sporcularımız uluslararası satranç organizasyonlarında kendi rekorlarını kırarak mücadele ediyor. Türk sporcularımız dünya satrancında yükselişini sürdürerek turnuvalarda kazandıkları madalyalarla ülkemizin gurur kaynağı oluyor. Büyükustaların başarısı, genç satranç sporcularımıza da örnek oluyor. TSF olarak çocuklara ve gençlere yönelik projelerimizle, onların da büyükusta olma hedeflerine destek oluyoruz. Çabalarımızın sonuçlarını almaya başladık. Türk satrancına olarak son bir yılda ülkemize üç Büyükusta kazandırdık. Türk Milli Takımımızın başarısı da, Türk satrancının yükselişinin önemli göstergelerinden oldu. Son beş yılda Türk satrancının alt yapısına büyük yatırımlar yaptık. Verilen emeklerin karşılığında önemli dereceler ve elde edilen uluslararası zaferler olunca bizlere düşen birlik ve beraberlik içinde birbirimizden güç alarak daha çok çalışmak oluyor. Bu önemli başarı ile Türkiye’yi gururlandıran ve bayrağımızı dünyanın her yerinde sportif başarılarla dalgalandırmamızı sağlayan tüm sporcularımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Büyükustalarımız Mustafa Yılmaz’ı ve Emre Can’ı en içten dileklerimle tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv