Spor ekonomisi 350-450 Milyar Euro’ya ulaştı

Türkiye’deki spor kulüplerinin dünya devleri arasına girebilmesi için ticari gelirlerde sıçrama şart

18 Mart 2013 Pazartesi 14:53
Spor ekonomisi 350-450 Milyar Euro’ya ulaştı
Haber Merkezi - Dünya genelinde spor sektörünün kaydettiğini ekonomik büyümeyi değerlendiren İntegral Menkul Değerler Hazine Direktörü Niyazi Yılmaz, küresel çaptaki spor yatırımlarının 350-450 Milyar Euro arasında değişen bir büyüklüğe ulaştığını söyledi. Özellikle gelişmiş ülkelerde devletin ve özel sektörün sportif altyapı yatırımlarına daha fazla kaynak aktardıklarını belirten Yılmaz, bu yatırımların küresel krizden etkilenmediğinin de altını çizdi.

Takımların ve sporcuların uluslararası alandaki başarılarının ülkelerin ekonomik kalkınmasını desteklemek, sporun ticarileştirilmesi, sosyal kalkınma ve turizm aracı olarak büyük önem taşıdığını söyleyen Yılmaz şu bilgileri verdi: “Küresel spor gelirlerinin yılda yüzde 3,7 oranında büyüme ile 2015 yılında 145,3 Milyar Dolar’a ulaşması bekleniyor. Bu büyümedeki en büyük payı ise Ortadoğu'daki gelişmekte olan spor sektörünün yanı sıra Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan BRIC ülkeleri ile Kuzey Amerika alacak.” Dünyanın en büyük 20 futbol kulübünün geliri 5 Milyar Euro Spor sektöründe ekonomiye en büyük katkıyı yapan spor dalının futbol olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bunun başlıca nedeni ise futbolun tüm dünyadaki büyük kitleleri harekete geçirmekte gösterdiği başarı.

Genellikle dernek şeklinde kurulan futbol kulüpleri tarafından yürütülen sportif faaliyetler, ülkemizde oldukça önemli bir ekonomik faaliyetin de kaynağını oluşturuyor. Son yıllarda futbol kulüplerinin bütçeleri her geçen gün büyüyor ve trilyonlar ile ifade ediliyor.

2012-2013 Futbol Para Ligi raporuna göre, dünyanın en büyük 20 futbol kulübünün 2012-2013 sezonundaki toplam gelirlerinin 5 milyar Euro'nun üzerine çıkması bekleniyor. Rapora göre, Real Madrid 500 Milyon Euro gelir eşiğini geçen ilk spor kulübü konumunda bulunuyor.

Gelecek yıldan itibaren Türk kulüplerini de bir veya iki takım ile ilk 20 içinde görebilmemiz oldukça muhtemel. Ancak, liste içinde ilk 10 içine girebilmek için, Süper Lig'in uluslararası alanda takip edilir bir lig olması ve sponsorluk ve ticari gelirlerde büyük bir sıçrama yapılması gerekiyor” diye konuştu.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv