5. Avrupa Kadın Rektörler Konferansı

Aydın Doğan Vakfı, bu yıl Brüksel’de düzenlenen 5. Kadın Rektörler Konferansı’na destek verdi. Konferansın açılışında konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, “Ergenlik döneminde etkili şekilde desteklenmeleri halinde kızlar, dünyayı değiştirme potansiyeline sahip. Sivil toplum kuruluşları olarak bu zor yolda önemli bir rol oynayabiliriz” dedi.

30 Mayıs 2017 Salı 14:06
5. Avrupa Kadın Rektörler Konferansı

5. Avrupa Kadın Rektörler Konferansı’na katılan Candan Fetvacı:
“Genç kızları desteklersek
dünyayı değiştirebilirler!”


Aydın Doğan Vakfı, bu yıl Brüksel’de düzenlenen 5. Kadın Rektörler Konferansı’na destek verdi.

HAVADİS TÜRK - Konferansın açılışında konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, “Ergenlik döneminde etkili şekilde desteklenmeleri halinde kızlar, dünyayı değiştirme potansiyeline sahip. Sivil toplum kuruluşları olarak bu zor yolda önemli bir rol oynayabiliriz” dedi.

Kadınların akademik alandaki liderlik rollerini artırmak, yüksek öğrenimde ve araştırmalarda cinsiyet eşitliğini savunmak amacıyla faaliyet gösteren Avrupa Kadın Rektörleri Derneği (EWORA), iki yılda bir düzenlenen Avrupa Kadın Rektörler Konferansı’nın beşincisini Brüksel’de gerçekleştirdi.

Aydın Doğan Vakfı’nın ana sponsorları arasında yer aldığı konferans, bu yıl ‘Liderlik odağında cinsiyet eşitliğine katılım: Politikalar, Stratejiler ve Eylemler’ temasıyla gerçekleştirildi.

Üniversitelerdeki ve araştırma kuruluşlarındaki kadın liderlere, toplumsal cinsiyet uzmanlarına ve yüksek öğrenim ağlarının üyelerine ulaşmayı hedefleyen konferansın açılışında konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Vakıf olarak 1996’dan bu yana eğitim konuları üzerinde çalıştıklarını ve özellikle kızların eğitimi olmak üzere eğitim alanında bir milyondan fazla insanın yaşamına dokunduklarını vurguladı.

10 yıl önce başlatılan Baba Beni Okula Gönder seferberliğinin, benzer kampanyaların ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın çabalarıyla Türkiye’nin, kızların eğitime erişiminde büyük bir ilerleme kaydettiğini dile getiren Fetvacı, sözlerine şöyle devam etti: “O zaman 10 kızdan biri okula gidemezken, şimdi Türkiye’de hemen hemen her kız ilkokula ve ortaokula gidiyor. Türkiye’de, yüksek eğitime gidebilen kızların işgücüne katılmada yüzde 70 daha fazla şansa sahip olduklarını görüyoruz. Ekonomik bağımsızlıklarını kazanabilmek için okuldan işe yumuşak geçişlere ihtiyaçları var. Maalesef bugün yaşları 15-29 arasında olan genç kadınların yüzde 43’ü ne işe sahip ne de eğitimde. Oysa ergenlik döneminde etkili şekilde desteklenmeleri halinde kızlar, dünyayı değiştirme potansiyeline sahip. Sivil toplum kuruluşları olarak bu zor yolda önemli bir rol oynayabiliriz.”

“Daha adil ve barışçı bir dünyanın anahtarı kadınlarda…”
Kızların eğitimi konusunda daha uzun bir yol olduğuna dikkat çeken Candan Fetvacı, “Aydın Doğan Vakfı olarak geride tek bir kız kalmayana kadar devam etmekte kararlıyız. Cinsiyet eşitliği ve kadın liderliğinin daha barışçıl, adil ve müreffeh bir dünyanın anahtarı olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.
 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv