Andırın Doktoru ‘Tirşik’ İstanbulluları Fethetti

İstanbul Andırınlılar Derneği tarafından bu yıl 10.’su yapılan “Geleneksel Tirşik Günü” Bahçelievler Belediyesi Spor Parkı Otağında hemşehrimiz belediye başkan başkanvekili Mevlit Uyan’ın ev sahipliğinde, Türk halk müziği sanatçıları Hatice Aksoy, Şevket Gürlek ve Çukurova’nın halk ozanı Gül Ahmet Yiğit konseri yapıldı...

20 Mart 2017 Pazartesi 14:33
Andırın Doktoru ‘Tirşik’ İstanbulluları Fethetti
Andırınlılar Tirşik Şöleni’nde Salona Sığmadı

Doğal Antibiyotik Tirşik İstanbul da…

Doğanın Mucizesi Andırın Doktoru Tirşik Rahiyasıyla İstanbullu Yöresel Lezzet Severleri Buluşturdu…

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesiyle özdeşleşen “doktor” olarak da bilinen yöresel lezzet TİRŞİK her sene İstanbul Andırınlılar Derneğinin başarılı organizasyonuyla İstanbullularla buluşmaya devam ediyor.

HAVADİS TÜRK - İstanbul Andırınlılar Derneği tarafından bu yıl 10.’su yapılan “Geleneksel Tirşik Günü” Bahçelievler Belediyesi Spor Parkı Otağında hemşehrimiz belediye başkan başkanvekili Mevlit Uyan’ın ev sahipliğinde, Türk halk müziği sanatçıları Hatice Aksoy, Şevket Gürlek ve Çukurova’nın halk ozanı Gül Ahmet Yiğit konseri yapıldı.

İstanbul Andırınlılar Derneği Başkanı Hamdi ÇAM yaptığı açılış konuşmasında bugün burada derneğimiz tarafından her yıl geleneksel olarak yapmaya çalıştığımız Tirşik Gününde siz hemşehrilerimizle bir arada olmanın onuru yaşıyoruz. Sevgili hemşehrilerim ve İstanbullu dostlar Andırın Doktoru olarak da bilinen memleketimize özgü bu lezzeti sizlere Andırın’ın Kastal yaylasından toplayıp getirdik. Çünkü en güzel rahiyalı Tirşik, Kastal bölgemizde yetişmektedir. Kastal ortaokulumuzun kütüphanesi yok. Okulumuza kütüphane kazandırmak içinde burada bulunan hemşehrilerime seslenmek istiyorum. Okumuzun kurulacak olan kütüphanesine bir birer tuğla da koyalım dedi.

Türk halk müziği sanatçısı Hatice Aksoy sahne aldı. Çukurova türkülerine ses verdi. Hatice Aksoy konseri sonrasında protokol konuşmaları yapıldı.

İstanbul’daki Kahramanmaraşlıların her zaman yanında yer alan ve Maraş Buluşmalarına ev sahipliği yapan hemşehrimiz ve aynı zamanda Bahçelievler Belediyesi Başkanvekili Mevlit UYAN kısa ve özünde bir selamlaşma konuşması yaptı. Uyan konuşmasında Bahçelievler Belediye tesislerinde hemşehrilerimizin buluşmasına katkıda bulunabilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu mutluluğu bana her sene yaşattığınız içinde Andırın Dernek Başkanımız Hamdi Çam ve yönetimine teşekkür ediyorum dedi.

İstanbulda Kahramanmaraşlıları Tirşik gününde yalnız bırakmayan Ak Parti İstanbul Milletvekili geçmiş dönem grup başkanvekili Av. Mehmet Doğan KUBAT ise konuşmasında ülke gündemine dair konuştu.

İstanbul’da sivil toplum kuruluşlarına sonsuz destekleriyle bilinen Kâğıthane Belediyesi Başkan Yardımcısı Şaban Demirel Tirşik Şölenine teşrifleriyle onure etti.

İstanbul Bölge İdare Mahkemeleri emekli Cumhuriyet Başsavcısı Turan ÇOLAKKADI da Tirşik Gününde Andırınlı hemşehrilerini yalnız bırakmadı.

Kısa bir selamlama konuşması yapan Başsavcı ÇOLAKKADI konuşmasında sosyal yönünü ön plana çıkaran ve şiir kitabıyla ilgili konuştu. 

Başsavcımızın konuşması akabinde İzmit Karamürsel Kaymakamı Ahmet NARİNOĞLU kürsüye çıktı. Andırın ve Tirşik konulu bilgi yüklü bir konuşma yaptı.

Protokol konuşmaları akabinde Çukurova’nın Halk Ozanı Gül Ahmet YİĞİT konser verdi. Bir saati aşkın sahne de kalan Gül Ahmet, salonda muhteşem bir ambiyans oluşturdu.

Gül Ahmet konseri sonrasında Afşinli halk müziği sanatçısı ve kanal 60 da televizyon programcı hazırlayıp sunan Şevket Gürlek sahne aldı.

İstanbulda TİRŞİK Şöleninde; AREL üniversitesi eski Rektörü Mehmet ÇİVİ, İstanbul Kâğıthane Belediye Başkan Yardımcısı Şaban DEMİREL, MHP MKYK Üyesi Erdem KARAKOÇ, Bakırköy Adliyesi İcra Müdürü Ahmet KARGIOĞLU ile birlikte; Dernek başkanları Afşinder-Ahmet ARDIÇ, Çağlayan Fırnız-Kenan ARAS, Türkoğlu-Cafer Parlak, TRABMARDER-Eyüp Kadir KILCI, Ekinözü-Nuri KESGİN, Elbistan Alkayaoğlu-Hasan YILDIZ, MARAŞDER-Gürsel DEMİR ve Dulkadiroğulları-Hakan Türker DULKADİROĞLU, Afşin Arıtaş- Adem Çelik, Büyüktatlıder-Cuma Bahçe katılımlarıyla birlikteliğimize güç kattılar.

Haber ve Fotoğraflar:Eyüp Kadir Kılcı 
Kaynak: Maraş Haber Gündem
 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv