PİTA GECESİ’NDE DOSTLUKLAR TAZELENDİ

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan Lozan Anlaşması’nın ardından Yunanistan’daki Müslümanların Türkiye’ye; Türkiye’de İstanbul dışında yaşayan bütün Hıristiyan halkların Yunanistan’a gönderilmesiyle gerçekleşen nüfus mübadelesinin torunlar geçmişi PİTA GECE'siyle Silivri’de andılar.Yazar Nurten Ertul, Aycan Yılmaz ile İsmail Savaş’ın göçü anlattıkları romanlarıyla hazır bulundukları geceye 2 binin üzerinde mübadil torunu, aileleriyle birlikte katıldılar.

23 Ocak 2018 Salı 08:50
PİTA GECESİ’NDE DOSTLUKLAR TAZELENDİ
PİTA GECESİ’NDE DOSTLUKLAR TAZELENDİ

PİTA GECE'Sİ NEDİR? KİMLER KUTLAR? MÜBADELE NEDİR?
MERAK ETTİĞİNİZ TÜM SORULARIN CEVABI HABERİMİZDE!..

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan Lozan Anlaşması’nın ardından Yunanistan’daki Müslümanların Türkiye’ye; Türkiye’de İstanbul dışında yaşayan bütün Hıristiyan halkların Yunanistan’a gönderilmesiyle gerçekleşen nüfus mübadelesinin torunlar geçmişi Silivri’de andılar.

Yazar Nurten Ertul, Aycan Yılmaz ile İsmail Savaş’ın göçü anlattıkları romanlarıyla hazır bulundukları geceye 2 binin üzerinde mübadil torunu, aileleriyle birlikte katıldılar.

Büyük Mübadele Derneği Başkanı Nergis Şahin Eteke ile yardımcısı Sabit Semiz, Silivri Mega Düğün Sarayı’nda 7.’sini gerçekleştirdikleri Pita Gecesi’nde Yunanistan ile Türkiye’den gelen konuklarla tek tek ilgilendiler.


Gecede mübadil torunlarının kurduğu halk oyunları takımları ile korosu geleneksel kıyafetleriyle çeşitli gösteriler sundular. Nergis Şahin Eteke, gecede Çatalca, Büyükçekmece ve Silivri bölgesinde yaşayan Yunanistan mübadillerinin torunları ile Yunanistan’nın Nea Kalvari Derneği temsilcilerinin katılımına teşekkür ederek, şunları söyledi: “Bu gecenin amacı aramızdaki birliği, beraberliği ve dostluğu sağlamlaştırmak. Geçmişimizi unutmadan geleceğimizi daha rahat yaşamak. Bu yüzden başta komşu ülke Yunanistan'dan gelen dostlarımız George Papadopoulos ve ekibine çok teşekkürlerimi sunuyorum. Ancak bu dayanışma gecemizde bizleri, yalnız bırakmayan isimlere de tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. Bunlar Silivri de bizlere bu imkanı sunan ve ev sahipliği yapan Silivri Belediye Başkanımız Sayın Özcan Işıklar, Halkla İlişkiler Müdürü Duygu Kartal'a, Büyükçekmece ve Çatalca Belediye Başkanlarına . Gecemizde mübadele sırasında Anadolu ile Balkanlar da yaşananları romanlaştırarak bugünlere taşıyan yazar Nurten Ertul, Aycan Yılmaz ile İsmail Savaş’a da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

LOZAN NEDİR?

Büyük Mübadele Derneği’nin dayanışma gecesini geleneksel hale getirdikleri Pita Gecesi’nde mübadil hanımlar İMECE usulüyle evlerinde yaptıkları börek, tatlı ve çörekleri getiriyorlar.

Türkiye’nin ve Yunanistan’in aynı zamanda kuruluş belgesi kabul edilen 1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşması’na göre tarihte ilk defa uluslar arası sözleşmeyle her iki ülke arasında nüfus değişimi yapıldı. Yunanistan’da Batı Trakya hariç yaşayan ve dini İSLAM olan bütün halk Türkiye’ye gönderildi. Türkiye’de de İstanbul dışında yaşayan bütün Hıristiyanlar bunlar arasında Türkçe konuşan Türkofonlar da dahil Yunanistan’a gönderildiler. Bu olayın anısına Yunanistan ile Türkiye’de yaşayan mübadiller her iki ülkede de çeşitli etkinliklerle geçmişi yaşatmaktalar. 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv