Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri

2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açık, Türkiye özel ödülü, Gençler ve 3D kategorilerinde kazananlar açıklandı.

20 Mart 2013 Çarşamba 12:28
Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri
STS A - Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından düzenlenen ve 2007 yılından bu yana Sony sponsorluğunda sürdürülen, yılın en önemli fotoğraf etkinliği Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2013 yarışmasında, Açık, Türkiye özel ödülü, Gençler ve 3D kategorilerinde ödül kazanan isimler bugün açıklandı. Şili’den Vietnam’a kadar çok geniş bir coğrafyadan fotoğrafçılar tarafından çekilen kazanan fotoğraflar, Kazakistan’ın Mangystau şehrinde bir çiftin gece gökyüzüne karşı dünya evine girmesinden Güney Çin’deki ‘Fung Shun’ ateş ejderi dansına kadar çok çeşitli konuları tek bir karede bir araya getiriyor. Açık kategoride kazanan isimler Değerlendirmenin bir amatör fotoğrafçı tarafından çekilmiş tek bir kare üzerinden yapıldığı Açık Kategori’de kazanan fotoğrafçılar neredeyse 55.000 yarışmacı arasından seçildi.

Kazanan isimler şöyle:
• Mimari - Martina Biccheri, İtalya
• Kültür ve Sanat - Gilbert Yu, Hong Kong
• Geliştirilmiş - Hoang Hiep Nguyen, Vietnam
• Düşük Işık - Elmar Akhmetov, Kazakistan

• Panoramik - Yeow Kwang Yeo, Singapur
• İnsanlar - Hisatomi Tadahiko, Japonya
• Gülümseme – Mac Kwan (关明晖), Çin
• O An - Matías Gálvez, Şili
• Seyahat - Manny Fajutag, Filipinler Açık kategoride ödül kazanan on isim, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açık Kategoride Yılın Fotoğrafçısı ödülü için birbirleriyle yarışacak.

25 Nisan tarihinde düzenlenecek gala töreninde açıklanacak olan genel kategori birincisi fotoğrafçı 5.000 ABD doları tutarındaki ödülün de sahibi olacak. Her biri bir Sony A77 fotoğraf makinesi ile ödüllendirilecek kategori birincilerinin fotoğrafları, 26 Nisan - 12 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Somerset House’da düzenlenecek olan 2013 Sony Dünya Ödülleri Sergisi’nde ziyaretçiler ile buluşacak. Fotoğraflar, aynı zamanda Sony Dünya Ödülleri kitabının 2013 baskısında da yayımlanacak.

Açık yarışmanın Jüri Başkanı ve Amateur Photographer Dergisi’nin Editörü Damien Demolder konuyla ilgili şunları söyledi: “Amatörler sadece sergiledikleri kararlılık, tutku ve içlerindeki enerji ile değil, aynı zamanda yakalamayı başardıkları parmak ısırtan kalite ile de beni sürekli olarak hayretler içinde bırakıyor. Olağanüstü yaratıcı olabiliyor ve harika bir fikri veya anı muhteşem bir fotoğrafa dönüştürmek konusunda üstün bir beceri gösterebiliyorlar. Birçok açıdan, profesyonel kategorilere kıyasla amatör fotoğraflarda gerçek yaşamdan çok daha fazla parça ve ruh bulabiliyorsunuz, çünkü amatörler bunu içlerindeki fotoğrafçılık aşkı için yapıyorlar. Bu yılın Açık yarışması finalistlerinin listesi ve kazanan isimler de bahsettiğim bu özellikleri mükemmel şekilde sergiliyor.”

Türkiye’ye özel Açık yarışmada kazananlar Bu yıl ilk kez dünya çapındaki yarışmanın Açık Kategorisi’ne Türkiye’den katılan fotoğrafçıların eserleri, Türkiye’ye özel yarışma kapsamında değerlendirdi. Uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcıCoşkun Aral, Dünya Fotoğraf Organizasyonu Yaratıcı Direktörü Astrid Merget, İFSAK İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Akleman, EFIAP Cemil Ağacıkoğlu ve Sony Eurasia A.Ş. Pazarlama Direktörü Richard de Barbanson’dan oluşan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Türkiye Jürisi’nin belirlediği isimler şöyle:
• Birinci - Serkan Çolak
• İkinci - Serkant Hekimci
• Üçüncü - İhsan İlze Kömür İşçileri adlı fotoğraf çalışması ile birinciliği kazanan Serkan Çolak, 25 Nisan tarihinde Londra’da düzenlenecek ödül törenine gidecek,

Sony NEX dijital fotoğraf makinesi kazanacak ve fotoğrafını tüm dünya görecek.

Ayrıca üç kazananın fotoğrafları da Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi’nde ziyaretçiler ile buluşacak. Gençler Yarışmasında kazanan isimler 19 yaş ve altı fotoğrafçılara açık olan Gençler yarışması, fotoğrafçılıkta bir sonraki kuşağın içindeki yetenekleri keşfetmeyi hedefliyor. Kategoride ödül kazanan isimler şunlar:
• Kültür - Alecsandra Dragoi, Romanya
• Çevre - Xu Wei Shou, Tayvan
• Portreler - Berta Vicente, İspanya Yukarıdaki üç fotoğrafçı arasından seçilecek olan Genel Gençler Kategorisi Yılın Fotoğrafçısı’nın ismi, 25 Nisan tarihinde düzenlenecek olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri gala töreninde açıklanacak.

3D Yarışmasında kazanan isim Bu kategoride ödülü kazanan isim Slovenyalı fotoğrafçı Matjaž Tančič oldu. Önde gelen bir 3D moda fotoğrafçısı olarak çalışmalarını Pekin ve Ljubljana’da sürdüren, Londra Moda Okulu mezunu Matjaž’ın çalışmaları dünyanın dört bir yanında sergilendi ve yayınlarda yer aldı.

ZAMAN BEKÇİSİ adlı fotoğrafında, Çin’in Yijian şehrinde bulunan eski evlerin Hui tarzı oturma odalarından esinlenmiş. Profesyonel kategoride kazanan isimler ile prestijli L’Iris D’Or/ Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Profesyonel Fotoğrafçısı 25 Nisan tarihinde Londra’da düzenlenecek gala töreninde açıklanacak. L’Iris D’Or ödülünü kazanan isim aynı zamanda 25.000 ABD doları tutarındaki ödülün de sahibi olacak. Editöre notlar:
• Ödül kazanan fotoğraflar press.worldphoto.org üzerindne indirilebilir ve Image.net üzerinde ek görüntüler bulunmaktadır. Basın hesabı açmak üzere kaydınızı yaptırmak için lütfen jill@worldphoto.org adresi üzerinden temasa geçiniz.
• Ödüllü fotoğrafçılar ile röportaj için, Dünya Fotoğraf Organizasyonu ile temasa geçiniz.
• 2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne Profesyonel kategoride 62.654, Açık kategoride 54.851 ve Genç kategoride 5.160 olmak üzere toplamda 122.665 fotoğraf katılmıştır.
• Dünya Fotoğraf Organizasyonu (WPO) tarafından yaratılan ve sponsorluğunu Sony’nin üstlendiği Dünya Fotoğraf Ödülleri 2007 yılında hayata geçirildi.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, fotoğrafçılık endüstrisinin iletişimine, yakınlaşmasına ve Fotoğraf Gazeteciliği, Güzel Sanat ve Ticari fotoğrafçılık alanlarındaki en son trendlerin sergilenmesine katkıda bulunmak amacıyla sunduğu küresel platformla profesyonel, amatör ve öğrenci fotoğrafçılığını desteklemektedir.

“Dünya Fotoğraf” (“World Photography”) markası altında, bu küresel topluluğun her köşesinde çeşitli girişim ve programlar sunmakta, bu programlar ile fotoğrafçılar sektörün birçok alanında ticari, kültürel ve eğitsel etkinliklere dahil edilirken kamunun katılabileceği kültürel etkinlikler de yaratılmaktadır.

Dünya Fotoğraf portföyü içinde halen Dünya Fotoğraf Öğrenci Odağı Yarışması; Dünya Fotoğraf Festivali, Dünya Fotoğraf Odağı Programı ve Dünya Fotoğraf Koleksiyonu da bulunmaktadır.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv