Ferdi Merter yoğun bakıma kaldırıldı

Ses sanatçısı Onur Akay, usta oyuncu Ferdi Merter’in yoğun bakıma kaldırıldığını ve durumunun ağır olduğunu duyurarak, usta oyuncu için dua istedi!

02 Mayıs 2018 Çarşamba 23:03
Ferdi Merter yoğun bakıma kaldırıldı
Ferdi Merter yoğun bakıma kaldırıldı ve durumu çok ağır!

Ses sanatçısı Onur Akay, usta oyuncu Ferdi Merter’in yoğun bakıma kaldırıldığını ve durumunun ağır olduğunu duyurarak, usta oyuncu için dua istedi!

Kiralık Aşk, Acı Hayat ve Kurtlar Vadisi gibi son yılların fenomen dizilerinde canlandırdığı karakterlerle beğeni toplayan, usta oyuncu Ferdi Merter’ten kötü haber geldi. Ünlü sanatçı Onur Akay, geçtiğimiz Şubat ayında Ferdi Merter’in evinden çıkarken talihsiz bir kaza geçirerek, kalça kemiğinin kırıldığını duyurmuştu.

“EMBOLİ SEBEBİ İLE YOĞUN BAKIMA KALDIRILDI”

Sosyal medyada duyurduğu kötü haberler nedeni ile magazin camiasında ‘Felaket Tellalı’ lakabı ile ünlenen Onur Akay, şimdi ise Twitter adresinden 79 yaşındaki usta oyuncu Ferdi Merter’in, emboli sebebi ile yoğun bakıma kaldırıldığını açıkladı. Akay, “Usta oyuncumuz Ferdi Merter, emboli nedeni ile yoğun bakıma kaldırıldı. Ankara’da bulunan bir hastanenin yoğun bakım servisinde tedavisi süren ve beyin sol lobu zarar gören değerli oyuncumuzun durumu ağır, hayati tehlikesi sürüyor, dualarınızı eksik etmeyin.” ifadelerini kullandı.

FERDİ MERTER KİMDİR?
19 Haziran 1939 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Ferdi Merter, İlk kez 1940 yılında Tosun Paşa filminde kamera karşısında yer aldı.
Akabinde yaklaşık 20 filmde çocuk ve genç oyuncu olarak devam etti. 1945 yılında Yeşilçam'da dublaj sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur'dan (dublaj sanatçısı) aldı. 1958 yılına değin İstanbul'da sinema ve tiyatro çalışmaları yapmanın ardından, 1959 yılında konservatuvara giren sanatçı, İtalyan Lisesi'nin ardından, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. 1963 yılında Sivas'ta askerliğini yaptıktan sonra, 1965 yılında halen evli olduğu eşi Cansın Hanım'la evlendi. 1962-2004 yılları arasında Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, edebi kurul üyesi, disiplin kurulu üyesi, baş rejisörlük, Ankara ve Adana Devlet tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda çalıştı. Türkiye Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği yönetim kurulunda görev yapan Merter, ayrıca Tiyatro Yazarları Derneği başkanı olup, seslendirme çalışmaları yaptı ve çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol aldı. "Ferdi Merter Sanat Akademisi"’ni ve 2004’de oyuncu olan  kızı Almula Merter 'le birlikte Çığır Sahne’yi kurdu. Sinema alanında yönetmenlik ve senaryo yazarlığı çalışmalarında bulunan Ferdi Merter'in yazdığı beş kitap yayınlanmıştır. Ferdi Merter, Yeşilçam'ın karakter oyuncusu Renan Fosforoğlu'nun oğlu, tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu'nun ise ağabeyidir.


 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv