Korkut Özal Bu Sabah Hakk'a Yürüdü!

Eski bakanlardan Korkut Özal, bu sabaha karşı İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti...

02 Kasım 2016 Çarşamba 10:03
Korkut Özal Bu Sabah Hakk'a Yürüdü!
Demokrat Parti eski Genel Başkanı Korkut Özal vefat etti.

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı ve Anavatan Partisi Kurucu Genel Başkanı ve Başbakan Turgut Özal'ın kardeşi, Yusuf Bozkurt Özal'ın ağabeyi Korkut Özal bu sabah İstanbul da sabaha karşı hakk'a yürüdü,vefat etti.Cenazesi devlet protokolü katılımıyla Cuma günü İstanbul da kılınacak cenaze namazı sonrası ağabeyinin yanında toprağa verilmesi bekleniyor.


Korkut Özal kimdir?
29 Mayıs 1929 günü Malatya'da dünyaya gelen Korkut Özal, Turgut Özal'ın kardeşidir. İTÜ İnşaat Fakültesinden mezun olan ve Amerika'da uzmanlık eğitimi alan Özal, Türkiye'ye dönerek ODTÜ'de öğretim üyeliği yaptı. 1965 yılında profesör oldu.

İlerleyen yıllarda siyasete atılan Özal, Milli Selamet Partisi'ne girdi ve 1973 ile 1977 seçimlerinde aynı partiden iki kere Erzurum milletvekili seçildi. 1974'te CHP-MSP koalisyon Hükümetinde ve 1975'te kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1977'deki II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'ndeyse İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası siyasi hayattan çekildi.

Ağabeyi Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı görevini yürütmekteyken, ölümünden sonra yeniden siyasete atılarak Anavatan Partisi'ne girdi ve 1995 seçimlerinde ANAP'tan İstanbul milletvekili seçildi. TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı ve AGİT Türkiye Parlamento Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1997'de kurulan Anasol-D Hükümeti'ne başta güvenoyu vermesine rağmen, bu hükümetin ANAP politikalarına ters icraatler içerisine girdiğini düşünerek muhalif bir tutum aldı. Parti içerisindeki muhalefetinin sonuçsuz kalması üzerine, 13 Ağustos 1997'de partiden istifa etti. Yeniden kurulmuş olan Demokrat Parti'ye girerek, 28 Eylül 1997 tarihinde toplanan Demokrat Parti kongresinde partinin genel başkanlığına seçildi. 22 Mart 2001'de Demokrat Parti'nin genel başkanlığından ayrıldı.

wikipedia 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv